Yaban hayatına muzip bir bakış

Mayıs 29, 2024

Yaban hayatına muzip bir bakış

Elif Yonat Toğay’ın yazıp Burcu Koçer Oruç’un resimlediği Yaklaşma Pırtlarım Uçan Balık Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Elif Yonat Toğay’ın yazıp Burcu Koçer Oruç’un resimlediği Yaklaşma Pırtlarımyaban hayattaki canlıların endişeli ve korkulu durumlarda sergiledikleri savunma yöntemlerini sevimli bir anlatıya dönüştürüyor.

Ritmik dili ve kıpır kıpır çizimleriyle gezegenimize bir yabancının gözünden bakan bu neşeli öykü, her okunduğunda apayrı bir ayrıntıya merak sardırarak minikleri şaşırtmayı başarıyor.

Dış görünüşün aldatıcılığının nelere yol açabileceğini gösteren kitap, karşımızdakine önyargıyla yaklaşmanın ve onu iyice tanımadan yargılamanın yersizliğine değiniyor. 

Çok ama çok uzaklardan gelen mavi benekli biri, ışık hızıyla Dünya’mıza konuverdi.  
Sırtında heybesi, içinde sonsuz merak ve keşfetme isteği…
Paldır küldür yollara düşüverdi. 
Karşısında uçsuz bucaksız bir orman: her tarafta bitki, börtü, böcek ve hayvan.  
”Hah, işte tam da aradığım yerdeyim!” diye düşündüğü an, kalıverdi hevesi kursağında!
Ormanın sakinlerinde yersiz bir telaş, korku ve hatta koku…
MaviBenekliBiri’nin zihnini sardı binbir soru.
Bu işin sonu nereye varacak?
Onca yoldan gelen sevimli dostumuz asıl niyetini nasıl paylaşacak?

Astronotların uzayda unuttukları eşyalarını geri getirmek üzere Dünya’ya gelen iyi niyetli bir yabancı soluğu ormanda alır. Ama o da nesi? Karşılaştığı hangi hayvandan yardım istese kimisi pırtlar, kimisi kaçar, kimisi ise kabuğuna saklanır. Öyle ki Mavi Benekli derdini bir türlü anlatamaz…

Minikleri yaban hayatın kalbine doğru matrak bir serüvene davet eden Yaklaşma Pırtlarım, anlatısını hayvanların gizli yaşamından gerçek bilgilerle zenginleştirerek keşiflerle dolu bir okuma deneyimi yaşatıyor. 

Kitaptan tadımlık >>>

edebiyathaber.net (29 Mayıs 2024)

Yorum yapın