Başak Baysallı’dan unutuşun ve hatırlayışın öyküleri: “Fresko Apartmanı”

Ocak 7, 2021

Başak Baysallı’dan unutuşun ve hatırlayışın öyküleri: “Fresko Apartmanı”

Başak Baysallı’nın “Fresko Apartmanı” adlı öykü kitabı Everest Yayınları etiketiyle Eylül 2020’de yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

2016 yılından beri çeşitli dergi ve seçkilerde öykülerine rastladığımız Başak Baysallı’dan Fresko Apartmanı…

Fresko Apartmanı, Kuzguncuk’ta, birbirlerini hafızalarıyla var eden, birbirlerinin hayatlarına sığınan Kirkor’un, Rüya’nın, Eleni’nin, Ani’nin, Nadia’nın,  Ali Turhan’ın, Bora’nın ve İsmail’in kavuşma alanı. Napoli’den İstanbul’a gelen Defne’nin araladığı tozlu tahta bavul Matilda’nın bahçesine, kimsenin bilmediği kırık bir aşk hikâyesine, bu aşka duyulan saygıya, 6-7 Eylül olaylarına ve yurdundan kovulan Rumlara açılıyor. 

Başak Baysallı, Fresko Apartmanı’nın dairelerinde gezinirken kapıları hiç kapatmadığı gibi her hikâyeyi birbirine titizlikle iliştiriyor. Herkesi herkesle dost kılan ortak bir acının kimliğini tutuşturuyor elimize. Adım adım çözülen bir sırrın, unutuşun ve hatırlayışın öyküleri!

Zor gibi görünür, ama kolaydır Hristo teyeli. Tamam, uzaktan bakıldığında kazayağını andırıyor olabilir, ama yine de Hristo bunun adı, öyle öğrendim ben. Eleni’den… “İp, kumaşa zıt bir renkte olmalı ki teyel kaybolup gitmesin,” derdi. Ne geldiyse başımıza bu zıtlıklardan gelmedi mi zaten? Her şey Eleni’nin hafızasında yitip gitti. Kumaştaki teyeli kaybetmişim, çok mu?

BAŞAK BAYSALLI

1981 yılında Denizli’de doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 2003’te mezun oldu. Öyküleri Öykülem ve Öykü Gazetesi adlı dergilerde, çeşitli seçkilerde yer aldı. 2018’de Ölü Kırlangıç adlı öyküsü Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen Fakir Baykurt Öykü Yarışması’nda ikincilik ödülünün, Ağıt adlı öyküsü ise Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Yılın Yazarı Sevgi Soysal Öykü Yarışması’nda büyük ödülün sahibi oldu. 2020’de Taş Plak adlı öyküsüyle Smyrna Edebiyat Yarışması’nda birinciliği, Kuş Tamircisi adlı öyküsüyle de Tanpınar Hikâye Yarışması’nda mansiyon ödülünü kazandı. Fresko Apartmanı adlı öykü kitabı Eylül 2020’de Everest Yayınları’ndan çıktı. Çocuk öykülerinden oluşan Tarlakuşu Mahallesi adlı dosyası ise Bilgi Yayınevi’nin düzenlediği 2019 Muzaffer İzgü Çocuk Öyküleri Yarışması’nda birincilik ödülüne değer görüldü ve Ekim 2020’de Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı.

edebiyathaber.net (7 Ocak 2021)

Yorum yapın