Masthead header

‘Bağbozumu Şarkıları Odağı’nda Şükrü Erbaş Şiiri’ raflarda!

Bagbozumu Sarkilari Odaginda17. Altın Portakal Şiir Ödülü’nü kazanan Şükrü Erbaş’ın Bağbozumu Şarkıları şiir kitabı üzerine 22 Şubat 2014’te Antalya’da gerçekleştirilen sempozyumda sunulan bildiriler, Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlanan Bağbozumu Odağı’nda Şükrü Erbaş Şiiri adlı kitapta derlendi. Yayına hazırlayanlar Mustafa Koç ve Şehmus Ay. 

Altın Portakal Seçici Kurulu tarafından açıklanan gerekçeli karar:

Şükrü Erbaş’ın şiiri, zamanın ruhunun birey ve toplum üzerine tahakkümüne karşı direniştir. Onun şiirinin dokusunda, halk şiirinin derin köklerini ve yaşayan gölgesini bulabildiğimiz gibi modern şiirin büyük ustalarının gözettiği, Türkçeye içkin duyarlığı, vicdanı ve bilinci de şiirsel zarafet içinde bulabilmişiz. Kadim temaları; ölümü, ayrılığı, yalnızlığı ve aşkı kendimizle bir söyleşiye dönüştüren Şükrü Erbaş’ın şiiri, hayatın zorbalığına karşı direniş sığınağı olarak da okunmuştur. Erbaş’ın ana diline özeni, Anadolu’da başka dillerin özgürlüğü için verdiği mücadeleyle de tutarlıdır.

Kitapta bildirisi olan isimlerden bazıları: 

Doğan Hızlan, Ahmet Telli, Aydın Çubukçu, Eren Aysan, Gonca Özmen, Haydar Ergülen, Cevat Çapan, Akif Kurtuluş,  Hasan Ali Toptaş, Hayri K. Yetik,  Zeynep Altıok Akatlı,  Aydın Şimşek, Sezai Sarıoğlu, Hüseyin Ferhad, Şeref Bilsel.

edebiyathaber.net (26 Şubat 2014)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r