Masthead header

Aytül Akal’ın, Betül Avunç ile çocuk kitapları üzerine söyleşisi

Yazarlara merak ettiğimiz soruları sorduk. Aslında bu yanıtları okurları da çok merak ediyordu; biz de hem sorduk, hem okurlarıyla paylaştık… Konuğumuz Betül Avunç.

Hangi türlerde kaç kitabınız var?

Çocuk yazını alanında 5 telif, 11 çeviri; yetişkin yazınında 1 telif, 4 çeviri kitabım var.

Sizce çocuklar okudukları bir kitabı neden sever?

Kitap sürükleyici ve eğlenceli olduğu için, kitaptaki öyküyü ve kahramanları kendi dünyalarına yakın buldukları için, ya da tam tersine kitapta çok farklı bir dünya buldukları ve kitap hayal dünyalarına seslendiği için…

Bir okurunuzla aranızda geçen sizin için hoş bir anı…

Bir okulda, beşinci sınıflarla yaptığım söyleşiden sonra sıra kitapları imzalamaya gelmişti. Kuyruğa giren çocukların uzattığı kitapları tek tek imzalıyor, bir yandan da onlarla sohbete devam ediyordum. Kuyruğun sonlarına doğru minicik bir oğlan geldi önüme. Kirpi saçlı sarışın başıoturduğum masanın hizasına ancak erişebiliyordu. Elindeki kitabı uzatarak, “Bana da imzalar mısınız?” dedi, utangaç bir gülümsemeyle. “İmzalarım tabii,” dedim, “ama sen pek küçüksün, ne çabuk gelmişsin beşinci sınıfa.” Çocuğun cevap vermesine fırsat kalmadan arkasındaki sarışın kız atıldı: “O bizim sınıfta değil, daha okuma bile bilmiyor, benim kardeşim o,” dedi. Sonra da durumu açıkladı: “Ben evde sizin kitabınızı okurken kardeşim de kitabın resimlerine bakıyordu. Merak ettiğini görünce kitabı ona da okudum. O kadar  sevdi ki, bana tekrar tekrar okuttu, ezberledi kitabı. Sizin okulumuza geleceğinizi duyunca ‘Beni de götür!’ diye tutturdu. İnanmazsanız size de okusun, her satırını ezbere biliyor.” Ben şaşkın şaşkın bakarken küçük oğlan kitabı açıp “okumaya” başlamasın mı! Gerçekten ezberlemişti, tek satırını bile atlamıyordu! Çok duygulanmıştım, ona sımsıkı sarıldım ve okuma bilmeyen okurum için imzaladım kitabımı.

Son okuduğunuz çocuk kitabı…

Son okuduğum çocuk kitabı, Seza Kutlar Aksoy’un Can Yayınları’ndan çıkan “Şeker Kız ve Büyülü Elma”sıydı. Çok güzel bir kitap, bir solukta okudum.

Aytül Akal – Cumhuriyet Kitap (27 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r