Masthead header

Ayla Çınaroğlu’dan çocuklara iki kitap: “Elmaya Güzelleme” ve “Zeytine Güzelleme”

elmaya-guzellemeAyla Çınaroğlu’nun çocuklara yazdığı, Mustafa Delioğlu’nun resimlediği Elmaya Güzelleme ve Zeytine Güzelleme, 6 Ocak’ta hep kitap etiketiyle yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

Yüzlerce türü olan elmaya farklı bir gözle bakmanızı sağlayan Elmaya Güzelleme ve zeytinin, insanlık tarihi kadar eski geçmişini anlatan Zeytine Güzelleme, çocuk okurlarla buluşuyor.

Bilirsiniz her masalın sonunda

gökten düşer üç elma.

Belki de bu kez yalnızca

elmayı en çok sevenlerin başına…”

Elmaya Güzelleme, tarihin başlangıcından günümüze insanların elma ağacı ve meyvesiyle ilişkisini anlatıyor. Bu şiirsel metin, elmanın sadece sofraların değil destan, masal ve söylencelerin de tacı olduğunu hatırlatıyor. Bunları söylerken bilim insanlarını ve tarihi kahramanları da atlamıyor. Ayla Çınaroğlu ve Mustafa Delioğlu ortak imzalı bu kitap, yüzlerce farklı türü olan elmaya başka bir gözle bakmamızı sağlıyor.

“Binlerce yıl ötesinden

dağarcığında öykülerle gelen

yalınayak, yaşlı ve ölümsüz

bir bilgedir zeytin ağacı.”

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi zeytinden yola çıkan Zeytine Güzelleme ise zeytin ve zeytin ağacının insanlık tarihi kadar eski geçmişini anlatıyor. Hikâyede, zeytinin barışın sembolü olmasından kandilleri aydınlatmasına kadar tüm serüvenine değiniliyor. Ayla Çınaroğlu’nun, “yoksul toprakların varsıl ağacı” diye nitelendirdiği zeytin ağacına dair söylenceleri, efsaneleri şiirsel bir dil ve tarihsel sırayla aktardığı hikâye, Mustafa Delioğlu’nun resimleriyle bütünlük kazanıyor.

AYLA ÇINAROĞLU HAKKINDA

zeytine-guzellemeAyla Çınaroğlu, 1939 yılında Ankara’da doğdu, 1961 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Sanatlar Bölümünden mezun oldu. 1972 yılından beri çocuklar için yazan Ayla Çınaroğlu’nun Veli’nin Kurabiyesi kitabı 2006 yılında Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin seçimiyle International Board on Books for Young People’ın listesinde yer aldı. 2007 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde adına özel bir sempozyum düzenlenen Ayla Çınaroğlu 2008 yılında ÇGYD tarafından IBBY Andersen Ödülü Türkiye adayı olarak gösterildi.

Ödülleri

Yazar:

1979 Kültür Bakanlığı Çocuk Yapıtları Yarışması, öykü dalında ikincilik,

1982 TOBAV Çocuk Oyunları Yarışmasında başarı,

1984 DE Yayınevi Masal Yarışmasında ikincilik,

1988 Enver Naci Gökşen Öykü Yarışmasında üçüncülük,

1998 Kültür Bakanlığı Çocuk Filmi Senaryosu Yarışmasında ikincilik.

Tasarım alanında:

1998 Kültür Bakanlığı En İyi Tasarlanmış Kitap yarışmasında ikincilik

1998 Kültür Bakanlığı En İyi Tasarlanmış Kitap yarışmasında üçüncülük ödülü.

MUSTAFA DELİOĞLU HAKKINDA

Mustafa Delioğlu, 1946’da Erzincan’da doğdu. İlk gençliğinden itibaren resim sanatında kendini yetiştirmeye başladı ve özgün tarzını oluşturdu. 1974’de açtığı atölyesinde bugüne kadar 2000’den fazla kitap resimledi. İllüstrasyonlarının yanında, sanatseverlerle 20 resim sergisiyle de buluştu. 2000 yılında, her iki yılda bir, uluslararası bir jüri tarafından seçilen bir yazara ve bir çizere verilen Hans Christian Andersen Ödülü’nün ilk Türk çizer adayı oldu. 2013 yılında, İsveç Hükümeti tarafından her yıl Astrid Lindgren’in onuruna düzenlenen, çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki en büyük ödülü olan ALMA’da çizer adayı olarak ülkemizi temsil etmiştir.

Ödülleri

Türk Kütüphaneciler Derneği Emek Ödülü, 2015

ÇGYD En İyi İllüstrasyon ve Tasarım Ödülü, 2006

ÇGYD En İyi Kitap İllüstrasyonu Ödülü, 2005

Troya Folklor Araştırmaları Derneği Plastik Sanatlar Ödülü, 2003

Çocuk Edebiyatçıları Birliği Çocuk Edebiyatı İllüstrasyon Hizmet Ödülü, 2001

Çocuk Vakfı Emek Ödülü, 1998

edebiyathaber.net (4 Ocak 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r