Masthead header

Avrupa Dilleri Günü 28 Eylül’de kutlanacak

12 kültür enstitüsü ve konsolosluk, 28 Eylül Cumartesi günü İstanbul’da 2013 Avrupa Dilleri Günü’nü kutlayacak.

“Hiçbir zaman yeni bir dil öğrenemeyecek ve dil öğrenmenin getireceği avantajlardan faydalanamayacak kadar yaşlı değilsinizdir” sloganıyla düzenlenen etkinlik; katılımcı enstitülerin kendi dillerinde yapacakları “tadımlık dil kursları”, eğlenceli dil oyunları ve aktiviteleri, tarihi Pera bölgesinde “hazine avı” oyunu, geleneksel dans kursları (Yunan hasapiko dansından, Arjantin tangosu, Slovak polkası ve Avusturya valsine kadar), interaktif özel performansı ile vücüt perküsyon grubu KeKeÇa, ve çocuklar ve yetişkinler için de bir sürü süpriz içerecek.

Bu senenin katılımcıları arasında; Avusturya Kültür Ofisi, Yunanistan Başkonsolosluğu, Slovakya Başkonsolosluğu, İsveç Başkonsolosluğu, Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Dimitrie Cantemir Romanya Kültür Enstitüsü, Goethe Enstitüsü, Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Enstitüsü, İtalyan Kültür Merkezi, İsviçre Başkonsolosluğu ve Yabancılara Türkçe öğreten Concept Languages bulunmaktadır.

Yer: Sismanoglio Megaro, Yunanistan Başkonsolsoluğu, İstiklal Cad. No. 60, Beyoğlu

Tarih & Saat: 28 Eylül 2013, 12.00–18.00

Bilgilendirme: Avrupa Dilleri günü; Strasbourg’da bulunan Avrupa Konseyi girişimiyle, 2001 yılından beri her sene 26 Eylül’de kutlanmaktadır. Avrupa genelinde, 800 milyon Avrupalı, Avrupa konseyinde temsil edilmektedir ve 47 üye ülke, her yaşta, okul içi veya okuldışında daha çok lisan öğrenmeye teşvik edilmektedir. Bugün vesilesiyle, Avrupa genelinde çoçuklar için ve çocuklarla, televizyon ve radyo programları, dil kursları ve konferansları gibi bir dizi etkinlik organize edilmektedir.

Neden Avrupa Dilleri günü? Hiç bir zaman farklı bir Avrupa ülkesinde çalışmak veya okumak için daha fazla olanak olmamıştır, fakat dil eksikliği insanları bu olanakları kullanmayı önlemektedir.

Globalizasyon ve iş dünyası modelleri, vatandaşların kendi ülkelerinde daha etkili ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri için yabancı dil bilgisi gerektirmektedir. Avrupa kıtası dil konusunda çok zengindir. Avrupa’da 200’ü aşkın dil konuşulmaktadır ve aileleri başka kıtalardan gelen vatandaşlarıyla beraber bu sayı daha da artmaktadır. Bu; tanınması, kullanılması ve değer verilmesi gereken önemli bir kaynaktır. Başka insanların dillerini öğrenmek; birbirimizi daha iyi anlamak ve kültürel farklılıklarımızın getirdiği zorlukları aşmak için çok iyi bir yoldur.

İstanbul’da, Avrupa Dil Günü dolayısıyla her sene düzenlenen etkinlikler Yunanistan Başkonsolosluğu’nun Sismanoglio Megaro merkezinde EUNIC topluluğu Türkiye, (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) himayesinde bu sene 4. kez düzenlenecektir.

edebiyathaber.net (27 Eylül 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r