Aristoteles’in yıllara meydan okuyan yapıtı “Retorik Sanatı” yeni bir edisyonla

Aralık 2, 2021

Aristoteles’in yıllara meydan okuyan yapıtı “Retorik Sanatı” yeni bir edisyonla

Aristoteles’in “Retorik Sanatı”, Robert C. Bartlett’in açıklayıcı yorum ve notlarıyla, Ayşe Öztürk çevirisiyle The Kitap Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İNSANLARI İKNA ETMEK NEDEN ÖNEMLİ?

Toplum sizi neyin iyi neyin kötü olduğu konusunda ikna eder. Firmalar yeni çıkacak ürünlerini satın almanız için siz farkında olmadan sizi ikna eder. 2 bin yıl önce Aristoteles, insanları ikna etmenin 3 temel yolu olduğunu öğretti: Ethos, Pathos ve Logos

Düşünce tarihinin en önemli filozoflarından olan Aristoteles’in yıllara meydan okuyan eseri Retorik Sanatı, Robert C. Bartlett’in açıklayıcı yorumu ve notlarıyla yeniden yayımlandı. The Kitap Yayınları etiketiyle Türkçeye çevirilen ve Bartlett’in farklı anlatımlarının yer aldığı Retorik Sanatı bugün okuyucuyla buluşuyor.

İki bin yıldan daha uzun bir süredir Aristoteles, bir kişiyi ikna etmenin üç temel yolu olduğunu Retorik tezinde Ethos, Pathos ve Logos olarak tanımladı. Eser içerisinde ikna etme amaçlı konuşmanın teorisi, uygulaması hatta iletişim fakültelerini şekillendiren detaylara yer verilmektedir.

Bu çalışmada Aristoteles retoriğin ne olduğunu, türlerini, ikna yöntemini, biçemi, yani söyleyiş tarzını ve başarılı bir konuşmanın inceliklerini açıklıyor. Kitap boyunca Aristoteles, retoriğin bir sanat olduğunu ve politika için önem arz ettiğini savunsa da yanlış ellerde kullanıldığında insanları kandırma ve yanlış yola sevk etme potansiyeli olduğunun da altını çiziyor.

Boston College’tan Robert C. Bartlett, Retorik Sanatı’nın okuması kolay yeni bir çevirisini sunmakla kalmıyor, aynı zamanda el yazmalarındaki önemli noktaları da dikkate alarak tarihî, edebi ve orijinal metinde yer alan göndermeleri bugüne kadar açıklanmadığı şekilde açıklıyor.

Daha önce ikna edemediğiniz bir durumda, eğer başarılı olsaydınız şu an neler değişirdi? Retorik Sanatı, işi iletişim olan herkesin okuması gereken değerli kaynak, bugün tüm kitap satan mağazalar ve internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

edebiyathaber.net (2 Aralık 2021)

Yorum yapın