Descartes’ı anlamak için

Şubat 28, 2023

Descartes’ı anlamak için

Sadık Acar’ın kaleme aldığı Descartes – Gerçeği Arayan Her Şeyden Kuşku Duymalıdır Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Destek Yayınları Felsefe Serisi’nin yeni kitabında Sadık Acar Batı felsefesini etkileyen en önemli filozoflardan biri olan Descartes’ı anlatıyor.

Klasik felsefeden modern felsefeye geçiş dönemindeki en önemli düşünürlerin başında gelen Descartes, bugün yaşadığımız dünyada ahlaktan siyasete, hukuktan eğitime kadar her kurum içerisinde “bireyin merkeze alınması”na yaptığı teorik katkı nedeniyle de önemlidir.

Arka Kapak Yazısı:

İster uyanık ister uykuda olalım, bizi ikna edecek tek şey yalnızca aklımızın apaçıklığıdır.

René Descartes, bir düşünce gezgini olarak, hazır bulduğu hiçbir fikirle yetinmeyip, düşüncenin emin beldesine doğru adım atmaya cesaret edebilen büyük bir deha, Batı felsefesini etkileyen en büyük filozoflardan biridir. O, ortaçağ düşünce dünyasının hâkimiyetinin azalıp, modern düşüncenin gelişmeye başladığı bir dönemin şafağında durur.

Düşünüyorum öyleyse varım önermesi her şeyden önce insanın kendi varlığını kendinde temellendirebileceği bir dünyayı çağırır. Tüm düşünce içeriklerimizin, bilgilerimizin, inançlarımızın hakiki kılınması, yaşadığı dönemde Descartes’ın çabası olduğu kadar bugün modern bir yaşantı içerisinde olma ideali taşıyan her insanın da çabası olmalıdır. Bu kitap böyle bir çaba içerisinde olan bir düşüncenin, eş deyişle Descartes’ın düşüncesinin ve eğer gönüllüysek bizim de atılacağımız bu çabanın serüvenidir.

edebiyathaber.net (28 Şubat 2023)

Yorum yapın