Masthead header

Apple ve e-kitap yayıncıları anlaşmaya son verdi

Dört büyük e-kitap firmasıyla birlikte Apple’ın e-kitapların fiyatlarını yükseltmek amacıyla yaptığı anlaşmalar Avrupa Komisyonu’nun soruşturmasıyla son buldu.

Apple ve dört önemli kitap yayıncısının e-kitap fiyatlarını arttırmak için yaptığı anlaşmanın ardından Avrupa Komisyon’u soruşturma başlatmıştı. Bunun üzerine Apple ve dört yayıncı kuruluş kendi aralarında anlaşma sağlayarak 2 yıl boyunca e-kitap satışlarında ücretlendirmenin serbest olacağını belirttiler.

Avrupa Komisyonu’nun resmi sitesinde, Apple ve dört büyük yayıncı kuruluş kitaplara değer biçilen vergiler konusunda anlaşma sağlayamadıktan sonra oluşan rekabet ortamının soruşturmayla bittiğini belirtti.

Apple ve aralarında Simon & Schuster, HarperCollins, Hachette Livre ve Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck yayıncılarının bulunduğu topluluk, kitapların satış acentalığı sözleşmesini feshederek diğer satıcıların da aynısını yapmasına izin verebilir. Eğer diğer satıcılar anlaşmalarını feshetmemeye karar verirlerse, dört büyük yayıncının her biri anlaşma gereği kendi lehleri için bu karara uyum sağlamak durumunda kalacaklar.

E-kitap fiyatlarındaki rekabeti arttırmakla ilgili Apple ve dört şirket, e-kitap perakende satış firmalarının, e-kitapların perakende fiyatlarını düşürme veya arttırma girişimlerine engel olunmayacağını belirtti.

Bunun anlamı, Amazon ve diğer e-kitap satıcıları, istedikleri kitap için herhangi bir baskı altında kalmadan istedikleri fiyatı belirleme yetisine sahip olacak. Bu durum kabul edildiği takdirde, dört yayıncı perakende satıcılarla herhangi bir ücretlendirme anlaşması da yapamayacak. Apple da yayıncılar gibi bu durumda söz sahibi olamayacak.

Avrupa Komisyonu’nun soruşturması yaklaşık 9 ay önce başlamıştı. Son gelinen noktaya bakılırsa artık perakende satış firmaları kâr oranlarını düşürerek rekabeti arttıracaklar gibi. Ayrıca Apple’ın kendi ürünü olan iBookstore’un fiyatlandırmaları da, iOS kullanıcılarının sorun yaşamamaları için komsiyon tarafından soruşturuldu. Bu anlaşma aslında içinde Amazon’un da bulunduğu e-kitap firmalarının kitap fiyatlandırmalarını kontrol altında tutabilmek için bir yol olarak görünüyor.

Bayram Orhun Ergül – computerworld.com.tr (21 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r