Masthead header

Antrakt’tan ödüllü senaryo yarışması

En iyi senaryoya 5 bin TL.

Antrakt, Türkiye sinemasına değişik ve çeşitli senaryoların kazandırılması, senaryo yazımı alanında çaba harcayan, bu işe kendini vermiş ve vermek isteyenlere katkıda bulunmak amacıyla bir uzun metrajlı film senaryosu daha gerçekleştiriyor.

Katılan eserlerin tamamı SENDER’e tescillendiriliyor, tescil belgesi katılımcıya veriliyor. Değerlendirme kurulu ağırlıklı olarak senaristlerden oluşuyor. Son katılım 1 Ekim 2012.

KAPSAM

Yarışma herkese açıktır. Yarışmaya jüri üyeleri, düzenleyici şirket temsilci ve yetkilileri ile ANTRAKT çalışanları katılamazlar. Başka bir senaryo yarışmasında ödül ya da derece kazanmış olan senaryolar bu yarışmaya katılamazlar.

ÖZELLİKLER

Konu serbesttir. Senaryolar özgün olmalı, herhangi bir yerli veya yabancı yapıttan aktarma ya da uyarlama olmamalıdır. Senaryolar normal bir film uzunluğunda düşünülmeli; doksan dakikadan on / on beş dakika uzun veya kısa tasarlanmalıdır. (60-120 sayfa:  örnek olarak belirtilmiştir) Senaryolar, Amerikan formatında (öykü tipi), senaryo yazımının temel kurallarına göre yazılmalıdır.(Sahne bölümleri, görüntü ve ses/diyalog bölümlerinin ayrılmaması. Bu yazım şeklinde kağıt ikiye bölünmez. Sayfa düzeninde ses bölümü sağdan ve soldan 3 – 4 cm. içeride bloklanır.) Gereksiz teknik dil kullanılmamalıdır. (Kamera pan yapar…, üst açıda duran kamera…vb. gibi) Teknik dil yerine, daha çok film diline uygun görsel tasvirler yapılmalıdır. Yazı büyüklüğünün 11 punto ve ‘Courier’ yazım fontu olması uygundur…

Senaryolar, daktilo veya bilgisayar ile yazılmalıdır. Yarışmaya her yarışmacı bir senaryo ile katılabilir. Belirtilen formatlara uymayan, el yazısıyla yazılıp gönderilen, rumuz ve kimlik bilgilerinde eksiklikler olan, ismi olmayan, amerikan formatında olmayan senaryolar kesinlikle değerlendirilmeyecektir. Antrakt’ın gerçekleştirdiği önceki yarışmalara katılan eserler açık olan yarışmaya katılamazlar…Filme çekilmiş senaryolar da yarışmaya katılamaz.

BAŞVURU

• Son katılma tarihi 01 Ekim 2012.

• Gönderilecek kopya sayısı 7 (yedi)’dir.

• Senaryolar ‘Antrakt Ömer Avni Mahallesi İnönü Caddesi Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya Sokak Bağodaları Apartmanı No: 3 Daire: 4 Kat :2 Gümüşsuyu Beyoğlu 34437 İstanbul ’ adresine posta-kargo ile gönderilecek veya elden teslim edilecektir.

• Senaryoların üzerine kimlik yerine rumuz yazılacaktır. Yarışmacılar, senaryo ile birlikte üzerinde rumuz ile eser ismi yazılı olan ve içinde bir fotoğraf, yazarın adı soyadı, varsa telefon numarası, e posta adresi ve iletişim bilgileri ile yarım daktilo sayfasını geçmeyen bir özgeçmişin bulunduğu kapalı bir zarfı da göndereceklerdir. (Belirtilen formata uymayan zarflar kabul edilmez. Senaryoların formata uygun olması yeterli değildir. Başvuru bir bütün olarak düşünülmelidir.)

• Senaryoların gönderilecek 7 nüshasının da ön kapağında (her birinin ayrı ayrı) yalnızca senaryo ismi ve katılımcının rumuzu yer almalıdır..

• Herhangi bir kopyasının üzerine kimlik bilgisi yazılmış, kimlik bilgilerini içeren zarfın olmadığı, eksik kopya sayısında, bilgisayar ya da daktilo ile yazılmamış, özellikler başlıklı bölümde belirtilen senaryo formatına uymayan, ismi olmayan senaryolar kabul edilmez.

• Senaryolarla birlikte sinopsis, treatman ya da özet metinler göndermek zorunlu değildir.

• Elden teslim edilmeyip posta ya da kargo yoluyla gönderilen senaryoların ulaşım esnasında kaybolmasından dolayı Antrakt ve düzenleyici firma sorumlu tutulamaz.

• Belirtilen tarihe kadar senaryo ve kopyalarını teslim almayan katılımcıların eserleri imha edilir.

DEĞERLENDİRME ve AÇIKLAMA

Yarışmaya katılacak olan senaryolar Tamer Baran (senarist), Sema Fener (akademisyen, Antrakt genel yönetmeni), Ercan Kesal (oyuncu – senarist), Nilgün Öneş (senarist), Selin Sevinç (sinema yazarı), Ahmet Soner (senarist), ve Selay Tozkoparan’dan (yapımcı) oluşan jüri tarafından değerlendirilecektir. Yarışmaya 30 Nisan 2012 – 01 Ekim 2012 tarihleri arasında senaryo gönderilecektir.

Jüri değerlendirilmesi ve yarışma sonuçları 07 Ocak 2013 Pazartesi günü açıklanacaktır. (Jüri gerek gördüğü durumda bu tarihi uzatabilir.) Jüri ödüllendirmek üzere 1 (bir) senaryo seçecektir.

ÖDÜL

En iyi senaryoya 5.000 TL. verilecektir. Ödül alan senaryo filme çekildiği takdirde Antrakt tarafından kitap olarak yayınlanacak ve telif hakları sahiplerine verilecektir.

edebiyathaber.net (27 Temmuz 2012)

 

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r