Annelik ile kariyerleri arasında sıkışıp kalanlar için

Haziran 27, 2019

Annelik ile kariyerleri arasında sıkışıp kalanlar için

Erica Komisar’ın “Bebeğimin Yanındayım” adlı kitabı, İrem Soylu çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Modern hayat, kadınlara sosyal alanda ve iş hayatında daha fazla yer açarken, onları annelikle ilgili derin bir ikileme sürükledi. Pek çok kadın kendi hayalleri ve ihtiyaçlarıyla anneliğin gerekleri arasında denge kurmakta zorlanıyor. Peki annelik rolü nerede başlar, nerede biter ve sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin gerekleri nelerdir?

Bebeklerin doğduktan sonra uzun süre çevrelerine bağımlı yaşadıklarını biliyoruz. Uzmanlar özellikle ilk üç yılın, çocuk gelişiminde belirleyici bir yeri olduğunda hemfikir. Peki bu dönemde anne-çocuk birlikteliği, neden eşsiz bir önem taşır? Sağ beyin gelişimi ne demektir ve bebeğin sağlıklı bir birey olarak yetişmesindeki rolü nedir? Doğum sonrası depresyon neden ortaya çıkar, nasıl tedavi edilir? Annelik, sonsuz fedakârlık mı gerektirir? Anne ile bebek arasındaki bağlanma nasıl gerçekleşir; bu hayati süreç aile üyeleri ve yakın arkadaşlar tarafından nasıl desteklenir? Geleneksel aile yapısı ile çekirdek aile modeli arasında çocuk bakımı açısından ne tür farklar bulunur? Doğum izni politikaları ve anne-bebek sağlığı takip programları aileleri nasıl etkiler? Çalışan anneler, küçük yaştaki çocuklarına ihtiyaç duydukları yakınlığı nasıl verirler? Bakıcı nasıl seçilmelidir, bu kişinin aile içindeki konumu ne olmalıdır? Son yıllarda çocuklarda, ergenlerde ve kadınlarda yaygın olarak görülen duygusal sorunların çocuk yetiştirme pratikleriyle nasıl bir bağlantısı vardır?

Uzun yıllardır psikanalist ve ebeveyn danışmanı olarak çalışan Erica Komisar, klinik ve bilimsel verileri sağduyuyla birleştirerek, annelik ile kariyerleri arasında sıkışıp kalan ve derin iç çatışmaları yaşayan tüm kadınlara sesleniyor.

Kitaptan bir bölüm okumak için>>>

Erica Komisar

Georgetown Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Columbia Üniversitesi’nde sosyal hizmet uzmanlığı eğitimi aldı. 1999’da New York Psikanaliz Derneği’nden psikanalist olarak mezun oldu. Yirmi yılı aşkın süre, çeşitli etnik ve sosyoekonomik kesimlerden gelen aileler ve çocuklarla çalıştı. Halen New York’ta psikanalist olarak çalışıyor ve anne babalara danışmanlık hizmeti veriyor.

Sydny Miner

Serbest yazar ve editör olarak çalışıyor. Tarih, popüler kültür, ebeveynlik, beslenme, sağlık, anı gibi alanlarda pek çok kitap yayına hazırladı.

edebiyathaber.net (27 Haziran 2019)

Yorum yapın