Anneanne ile Frieder’in maceraları tüm hızıyla devam ediyor

Ağustos 10, 2022

Anneanne ile Frieder’in maceraları tüm hızıyla devam ediyor

Gudrun Mebs’in yazdığı, Rotraut Susanne Berner’in resimlediği “Anneanne ile Frieder” serisinin yeni kitabı Anneanne ile Frieder’in Yepyeni Maceraları, 6 ve üzeri yaş grubu için Ayşe Sarısayın çevirisiyle Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Afacan Frieder ile anneannesi! Onlar olmasa dünya daha az eğlenceli olurdu doğrusu. Almanya’nın sevilen çocuk klasiklerinden “Anneanne ile Frieder” serisi, Türkiye’de genç okurlarla buluşmaya devam ediyor! İlk iki kitap Anneanne ile Frieder ve Anneanne ile Frieder’in Yeni Maceraları‘ndan sonra üçüncü kitap da 6 yaş ve üstü okurlar için Can Çocuk raflarında! 

Frieder odasının duvarlarını reçelle kırmızıya boyamak isterse, bahçeyi çöle çevirmeye karar verirse ya da anneannesinin ördüğü çorapları yanlışlıkla sökerse… Anneannesi ona birazcık kızabilir. Ama sonuçta ne Frieder’in muzip fikirleri tükenir ne de anneannesinin ona olan sevgisi!

Alman çocuk edebiyatının sevilen kalemi Gudrun Mebs, Anneanne ile Frieder’in Yepyeni Maceraları‘nda yine incelikli ve neşeli bir anneanne-torun portresi çiziyor.

Tür: Öykü
Sayfa: 80
Fiyat: 33 TL

Anneannesi çamaşır yıkamayı daha çok seviyor, Frieder bunu anladı. Düğmeye bastığında makine gürültüyle su alıyor, çamaşırlar dönmeye başlıyor. Anneannesi hâlâ memnun değil, çamaşır sepetinde kalan kirlileri ayırmaya devam ediyor.
 
Frieder sessizce odasına gidip kapıyı kapatıyor. Ama sessizce, çünkü kapıyı çarpmak istemiyor. Bugün Frieder’in canı sevmek istiyor, bu da sessiz bir iş. Ayrıca çamaşır makinesi tangır tungur dönerken o kadar gürültü çıkarıyor ki kapı çarpsa da anneannesi duymaz zaten.
 
Frieder derin bir iç çekerek etrafına bakınıyor. Odası çok büyük ve bomboş. Sadece mobilyalar var: dolap, masa, sandalye ve yatak. Bir de kitaplıkla oyuncak sepeti. İnsan bunları sevemez ki, hepsi de köşeli. Sevmek daha yuvarlak bir şey!

Gudrun Mebs 1944 yılında Bad Mergentheim’da doğdu, Frankfurt’ta büyüdü. 17 yaşındayken oyunculuk eğitimi almaya başladı, ardından bir tiyatro grubuyla tüm dünyayı dolaştı. 1965-1974 arasında televizyon filmi yapımcılığı alanında çalıştı. 1980’den beri çocuklar için yazıyor. Radyo oyunları ve kitapları çeşitli ödüllere değer bulundu (Alman Gençlik Kitabı Ödülü 1984, Avusturya ve İsviçre Çocuk Kitabı Ödülleri, vb). Yazar yaşamını Münih ve İtalya arasında gidip gelerek sürdürüyor.

Gudrun Mebs’in Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan diğer kitabı: Anneanne ile Frieder, Anneanne ile Frieder’in Yeni Maceraları

edebiyathaber.net (10 Ağustos 2022)

Yorum yapın