“Ankara’nın Dünya Mirası: UNESCO Dünya Miras Alanları” okuyucuyla buluştu

Kasım 4, 2023

 “Ankara’nın Dünya Mirası: UNESCO Dünya Miras Alanları” okuyucuyla buluştu

Ankara’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki yapı ve alanlara dikkat çekmek amacıyla, Müge Cengizkan’ın editörlüğünde hazırlanan Ankara’nın Dünya Mirası: UNESCO Dünya Miras Alanları / World Heritage of Ankara: UNESCO World Heritage Sites kitabı, Cumhuriyetin ve Ankara’nın başkent oluşunun 100. yılı onuruna, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi tarafından yayımlandı.

UNESCO değerleri ile ulusal ve uluslararası alanda daha fazla yer bulmaya başlayan Ankara’nın UNESCO Dünya Mirası alanları, gerek kadim değerleri gerekse hakkındaki güncel gelişmelerle bu çift dilli yayın aracılığıyla gündeme taşınıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz ve Ankara Büyükşehir Belediyesi UNESCO Komisyonu adına Müge Cengizkan’ın sunuş yazılarının yanı sıra değerli uzman ve akademisyenler Elvan Altan, Ela Alanyalı Aral, Ömür Bakırer, Tolga Bozkurt, Kadim Koç, Özgün Özçakır ve Işılay Tiarnagh Sheridan’ın her bir alanın önem ve değerlerini vurguladığı yazılar kitapta yer buluyor. Ankara’nın Dünya Mirası alanlarının 2023 yılında güncel bir görsel panoraması olarak da okunabilecek yayının fotoğraflarla sağlanan görsel kalitesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi işbirliğiyle sağlanmıştır.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Türkiye’nin 21 miras alanı, Geçici Liste’de ise toplam 82 miras alanı bulunmaktadır. UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin Eylül 2023 tarihindeki toplantısında alınan kararla, Ankara’nın Geçici Liste’de yer alan 2 alanı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir: Antik Frigya’nın kültürel ve siyasi başkenti olan “Gordion” ile Anadolu’nun Ortaçağ Dönemi ahşap hipostil camileri içinde yer alan ve Ankara Kalesi’nin incelikli ahşap çatkı cami mimarlığına örnek oluşturan “Arslanhane Camisi”. Geçici Liste içinde ise 3 kültürel ve doğal miras alanı bulunur. Bunlar, eşsiz bir doğal peyzaj alanımız olan “Tuz Gölü Özel Doğa Koruma Alanı”; inancın mimari kanıtı olarak yaşayan “Hacı Bayram Camisi ve Çevresi” ve Osmanlı’nın iyi korunmuş tarihi İpekyolu yerleşimi “Beypazarı”dır. Ankara için Dünya Mirası Listesi’nde olması gereken bu özel alanlardan bir diğeri de, Cumhuriyetin modern kentsel ve mimari mirası olan Atatürk Bulvarı’dır. Cumhuriyet Ankara’sının Dünya Mirası alanı olarak ilanı edilmesiyle bir­likte, kentin çağdaş ve planlı kentsel gelişim açı­sından öncü-örnek rolünü bir kez daha ortaya koyacak Atatürk Bulvarı önerisine de, Cumhuriyetimizin 100. yılında kitapta yer verilmesi anlamlı bulunmuştur.

Ankara Büyükşehir Belediyesi UNESCO Komisyonu, Ankara’nın Dünya Mirası alanları hakkında toplumda bilinirlik kazandırmak ve özellikle gençler arasında farkındalık yaratmak üzere sosyal çalışmalar da yapmaktadır. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü ve Ankara Uluslararası Film Festivali ekibiyle 2022 yılında yürütülen ortak bir proje ile bu alanlar hakkında kısa filmler üretilmiştir. Kitapta, bu projeye ve filmlere karekodlarla ulaşılabilmektedir.

Kitaba https://www.ankara.bel.tr/yayinlar adresinden pdf olarak ulaşılabilmektedir.

edebiyathaber.net (4 Kasım 2023)

Yorum yapın