Alışık olmadığımız bir Sartre

Temmuz 6, 2023

Alışık olmadığımız bir Sartre

François Noudelmann’ın “Bambaşka Bir Sartre” adlı kitabı, Şehsuvar Aktaş çevirisiyle Yapı kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Jean Paul-Sartre’ın manevi kızında bulunan şahsi arşivinden ve kendisiyle yaptığı görüşmelerden hareketle bir başka Sartre portresi çiziyor François Noudelmann.

“Bambaşka Bir Sartre” yayımlanmamış mektuplar, ses-film kayıtları ve notlardan oluşan bu arşivin izinde Sartre’ın yüzeysel bir turist olmayı sevdiğini, gönlünün çokeşliliğe meylettiğini, angaje yazar kimliğinin üzerine yapışmasından rahatsız olduğunu, müzikle olan ilişkisini ve depresif anlarını ifşa eden şaşırtıcı bir çalışma.

“Bir yazarın hayatına girmek için her şeye karşın bir yol seçmek gerektiğine göre, yan yolları izleme stratejisi verimli olabilir. Bu strateji bağlantılar üzerinden yanlamasına düşünmeyi, çevresi ve –birlikte yeni, şaşırtıcı bir yöne girdiği– kişiler üzerinden bir bireyin izini sürmeyi amaçlıyor. İnsan hayatlarının anlaşılması için biraz epigenetiği devreye sokmak tekanlamlı nedenselcilikten kaçınmayı, yerinde dönüşümleri ve çevrenin yarattığı farklılaşmaları ortaya koymayı sağlıyor. Raymond Aron ona Husserl’den söz etmeseydi ve onu Berlin’e yönlendirmeseydi, Sartre fenomenolog olur muydu? Peki ya Jean Genet ya da Frantz Fanon’la karşılaşmasaydı, Kötü kavramı üzerinde düşünür ve sömürgeciliğe böylesine şiddetle karşı çıkar mıydı?”

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

François Noudelmann (20 Aralık 1958) Fransız felsefeci ve akademisyen. Paris VIII Üniversitesi’nde profesör. Johns Hopkins ve New York üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2001-2004 yılları arasında “Collège international de philosophie”de direktör olarak çalıştı. 2002-2013 yılları arasında France-Culture’de günlük ve haftalık radyo programları yaptı. Özellikle Sartre’ın edebi ve felsefi yapıtları üzerine çalışan Noudelmann, Sartre’ın manevi kızı Arlette Elkaïm-Sartre’ın düzenleyip muhafaza ettiği arşivde çalışma imkânı buldu ve bu çalışmaları neticesinde birçok inceleme yayımladı.

edebiyathaber.net (6 Temmuz 2023)

Yorum yapın