7. İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri 12 Nisan’da başlıyor

Mart 29, 2021

7. İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri 12 Nisan’da başlıyor

12 – 17 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek 7. İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri Dünya’dan ve Türkiye’den birçok edebiyatçıyı ağırlayacak.

2015 yılından bu yana her yıl, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) tarafından düzenlenen İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri’nin (ÇOGED) yedincisi bu kez çevrim içi ortamda gerçekleşiyor.

İçeriği her sene daha da zenginleşen ve bu kez bir hafta sürecek etkinlikleri kapsayacak ÇOGED’in bu yılki teması “Yaşa(t)mak”. Pandemi koşulları sebebiyle çevrim içi ortamda gerçekleşecek ÇOGED, başta eğitimciler olmak üzere, ailelere, çocuklara ve gençlere yönelik panel, webinar, söyleşi ve atölyelere ev sahipliği yapacak.

ÇOGED’in açılış gününde Mehmet Erkut’un moderatörlüğünde Adnan Saracoğlu, Asya Çağlar, Behiç Ak ve Mustafa Delioğlu’nun yer aldığı “Edebiyat ve Hayat” konulu panel katılımcılar ile buluşacak. Etkinliğin ikinci gününde ise “Zor Zamanlarda Sanat ve Edebiyat” temasıyla yazar ve müzisyen Zülfü Livaneli konuşmacı olarak yer alacak.

En Prestijli Edebiyat Ödüllerinden ALMA’ nın Direktörü Suzi Erşahin ÇOGED’ de!

İsveç Hükümeti tarafından her yıl, ünlü yazar Astrid Lindgren’in anısına verilen, çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki en büyük ve edebiyat alanındaki ikinci en büyük ödül kabul edilen Astrid Lingred Memorial Awards – ALMA’nın Direktörü Suzi Erşahin de bu yıl ÇOGED’e konuk olacak. Erşahin canlı yayınlanacak “Dünyada Çocuk Edebiyatı: Yaklaşımlar, Yansımalar, İzlenimler” söyleşisi ile etkinliğin üçüncü gününde katılımcılarla buluşacak.

Edebiyatın Ünlü İsimleri  “Çocuk – Gençlik Edebiyatına ve Hayata Dair Söyleşiler”de Buluşuyor!

Türkiye ve dünya çapındaki eserleriyle çocuk ve gençlik edebiyatında söz sahibi olan konuklarla yapılan söyleşilerde; ‘’Pandeminin çocuklarla gençlerin hayat ve dünya algısına etkisi’’, ‘’Edebiyatın insanlığın yaşadığı büyük olayları kayıt altına alma ve gelecek nesillere aktarmadaki rolü”  ve ‘’Edebiyatın çocuklara ve gençlere zor zamanlarda yol arkadaşlığı yapması’’ konuları ele alınacak. Söyleşi konuğu değerli isimler arasında; Ahmet Şerif İzgören, Ali Arda, Ayla Çınaroğlu, Çiğdem Sezer, Gülten Dayıoğlu, Hacer Kılcıoğlu, Judith Liberman, Şafak Pala, Yalvaç Ural ve Yunus Bekir Yurdakul yer alıyor. Önceki yıllarda ÇOGED’e konuk olan Kumkurdu serisinin yazarı Asa Lind İsveç’ten, Çıtır Çıtır Felsefe kitaplarının yazarı Brigitte Labbe ise Fransa’dan bu yılki ÇOGED söyleşilerine katılıyor. Polonya Zakamarki yayınevinin kurucusu Katarzyna Skalska da etkinliğin bir diğer uluslararası konuğu olacak.

İZGÜ Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Veren Ödülü Sahibine Kavuşuyor!

Bütün yaşamını çocuklar güzel günler görsün diye çalışarak geçiren Muzaffer İzgü’nün adını taşıyan ÇOGED kapsamında gerçekleşen İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülü bu yıl üçüncü kez veriliyor.  Türkiye ölçeğinde ve alanın ilgililerinden (akademisyen, çizer, editör, eleştirmen, kütüphaneci, öğretmen, şair, yayıncı, yazar…) oluşan 40 kişilik Seçici Kurulun, bireysel değerlendirmeleriyle verdikleri oyların sonucunda seçilen isim etkinliğin son gününde gerçekleşecek çevrim içi ödül töreninde ilan edilecek.

Değerli İsimlerden Atölye ve Sunumlar

Bu yıl çevrim içi düzenlenen etkinliğin son gününde Füsun Çetinel’in “Flaş Kurgu Yazıyoruz”, Dr. Özge Özdemir’in “Resimli Kitaplarla Felsefe Saati”, Dr. Fatih Erdoğan’ın “Biz ve Çocuklarımızın Kitapları” atölyeleriyle, Prof. Dr. Nermin Yazıcı “Anlatıda Kahramanın Sunumu” ile yer alacak.

ÇOGED 17 Nisan’da Doç. Dr. Şükran Dilidüzgün ve Doç. Dr. Selahattin Dilidüzgün’ün konuk olacağı “Dille Başlamak, Edebiyatla Yaşamak’’ konulu kapanış oturumu ile son bulacak.

Türkiye’nin çocuk ve gençlik edebiyatı zirvesi olma yolunda her yıl gelişerek ilerleyen ÇOGED’e kayıt olmak için https://ecevcocukvegenclikedebiyati.org/index2.php linkini tıklayabilirsiniz.

edebiyathaber.net (29 Mart 2021)

Yorum yapın