15 yaşında buluşan 31 yazarın kitabı: “Defalarca Kayboldum”

Eylül 12, 2019

15 yaşında buluşan 31 yazarın kitabı: “Defalarca Kayboldum”

31 yazarın yer aldığı “Defalarca Kayboldum” adlı seçkinin yenilenmiş baskısı, 12 ve üzeri yaş grubu için Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çağdaş edebiyatımızın 31 özgün kaleminin gençlik yıllarına ait sesleri ve yüzleşmeleri, günümüz okurlarına ulaşıyor. Bugün beğenerek okuduğumuz yazarlardan, umuda, yalnızlığa, sevince, gençlik duygularına ve keşiflere dokunan özel bir kitap. Açık yüreklilikle ve içtenlikle kaleme alınmış öykü, anı ve şiir türündeki eserler, 15 yaşında bırakılanların ve 15 yaşın insanda bıraktığı deneyimlerin izini sürüyor. Deneyimli editör Müren Beykan’ın hazırladığı ve yeni tasarımıyla güncellenen kitap, önemli yazarları, gençliğin duygu evreninde buluşturuyor. İlkgençlik ve sonrasına ilişkin notlar ve izdüşümler, hem yazarların içdünyasında hem de bugünün okurlarında sıradışı yansımalara yol açacak nitelikte.

Bu çok özel seçkiye 15 yaşlarını hatırlayarak katkıda bulunan yazarlar: Ahmet Büke, Behçet Çelik, Celil Oker, Cemil Kavukçu, Elif Şafak, Enver Ercan, Esmahan Aykol, Faruk Duman, Gaye Boralıoğlu, Hakan Günday, Hatice Meryem, Kadri Öztopçu, Karin Karakaşlı, Leyla Ruhan Okyay, Mahir Öztaş, Mine Söğüt, Murat Gülsoy, Murathan Mungan, Müge İplikçi, Necati Güngör, Necati Tosuner, Nihat Ziyalan, Onur Caymaz, Osman Şahin, Oya Baydar, Özcan Karabulut, Selim İleri, Sema Kaygusuz, Semih Gümüş, Turgay Fişekçi, Yekta Kopan.

Tadımlık>>>

Müren Beykan

Günışığı Kitaplığı’nın kurucularından, yayın yönetmeni; arkeoloji doktorası sahibi, mimar Müren Beykan bugüne dek çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatının önemli yüzlerce kitabının editörlüğünü yaptı. Çocuklar kadar yetişkinlerin de tutkunu olduğu “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin de, günümüzün 31 önemli yazarının anı, şiir ve öykülerinden oluşan 15: Yaramaz Bu Kitap adlı seçki gibi özgün projelerin de editörü. 2010 Memet Fuat Yayıncılık Ödülü’yle taçlanan “Köprü Kitaplar” dizisinin editörü Semih Gümüş’le birlikte bu diziye emek veren Beykan, mizah sanatçısı Behiç Ak’ın yazıp çizdiği, 10 kitaplık ünlü “Gülümseten Öyküler” dizisinin ve Karikatür Kitabını izleyen yeni çocuk kitaplarının da editörlüğünü yapıyor. Türkiye’de çocuk kitaplarının çok satanları arasında üst sıralarda yer alan Kraliçeyi Kurtarmak (Jayden’s Rescue) ve Haritada Kaybolmak adlı kitapların yanı sıra Karanlığın Gözleri (The Eyes of The Darkness) gibi kitapların dünya editörlüğünü üstlenmiş olan Beykan, David Almond, Christine Nöstlinger ve Angela Nanetti gibi dünyaca ünlü yazarların kitaplarının Türkçe yayın editörlüğünü de yürütüyor. “Taşi” dizisi, “Büyülü Küçük Kitaplar” koleksiyonu gibi çocuk kitaplarını Türkçe’ye kazandırdı.

Beykan, 1979′da İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 1981′de İTÜ Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsünü’nde yüksek lisans programını, 2004′te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’nda doktora programını tamamladı. 1980′den sonra, 3 ciltlik özgün bir yayın olan Eczacıbaşı Sanat Ansiklopedisi’nin yanı sıra, HABİTAT II kültür sergilerinin katalogları Tarihten Günümüze Anadolu’da Konut ve Yerleşme (Housing and Settlement in Anatolia: A Historical Perspective)Dünya Kenti İstanbul (World City İstanbul) gibi büyük yayınlarda yayın yönetmeni olarak görev aldı. Beykan, Günışığı Kitaplığı’nın alt markası ON8′in de yayın yönetmenliğini sürdürüyor ve ortaokul seviyesindeki öğrencilerin katılımına açık Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın da başkanlığını yürütüyor.

Müren Beykan’ın 8. Eğitimde Edebiyat Semineri’ndeki içeriği e-dergi Keçi’de
Müren Beykan’ın 6. Zeynep Cemali Edebiyat Günü’ndeki içeriği e-dergi Keçi’de
Müren Beykan’ın 5. Zeynep Cemali Edebiyat Günü’ndeki içeriği e-dergi Keçi’de
Müren Beykan’ın 4. Zeynep Cemali Edebiyat Günü’ndeki içeriği e-dergi Keçi’de

edebiyathaber.net (12 Eylül 2019)

Yorum yapın