Masthead header

‘14 Şubat Dünyanın Öyküsü’nün ilk sayısı kitapçılarda!

14 şubat dergi kapakYaklaşık üç ay önce Ankara’da kurulan Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği tarafından yayımlanan “14 Şubat Dünyanın Öyküsü” dergisinin ilk sayısı Şubat ayında edebiyatseverlerle buluşuyor.

Yayın danışmanlığını Füruzan’ın, yayın yönetmenliğini Özcan Karabulut’un üstlendiği dergi, geniş bir yazar kadrosuna ve zengin bir içeriğe sahip.

Adını 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nden alan iki aylık öykü, roman ve eleştiri dergisi 14 Şubat Dünyanın Öyküsü kâğıt üstünde yeni olsa da aslında köklü bir edebi mirasın üzerinde yükseliyor. Artık uluslararası bir boyut kazanan ve bir dernek çatısı altında kurumsallaşan Ankara Öykü Günleri, Uluslararası PEN tarafından dünya çapında kutlanan 14 Şubat Dünya Öykü Günü ve Türkiye’nin pek çok ilinde gerçekleştirilen edebiyat etkinlikleri/atölyeleri ile oluşan bu edebi mirasın zenginleşerek geleceğe taşınması derginin en önemli amaçlarından biri.

Yayın Yönetmeni Özcan Karabulut, çıkış sayısı için kaleme aldığı sunuş yazısında dergiyi şu cümlelerle anlatıyor:

Öykü ve eleştiri dergisi; evet, artık roman dergisiyiz de!

Edebiyat hiç kuşkusuz bireysel bir uğraş, herkesin kendi diliyle, kendi kütüphanesiyle var olabileceği, ya da yazarın kendi ipini çekebileceği bir yazma eylemi. Adını 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nden alan dergimizi bunun bilinciyle, edebiyatın gerektirdiklerini dikkate alarak hazırlıyoruz. Bununla birlikte, dergi ve edebiyat atölyeleri dâhil, kendi pratiklerimizle, iç içe geçmiş yapılarımızla, gönüllülük temelinde bir edebiyat kolektifini oluşturmak istiyoruz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da, öykü edebiyatı ortamının canlandırılmasına, öykü edebiyatı ortamının demokratikleştirilmesine yapacağımız katkı, herkesten önce ve herkesten çok, bizim kendimizden beklentilerimiz arasındadır.

Dergilerimizi çıkarırken; günümüz dünya öyküsünün geçmişteki öyküler kadar gelecekteki öykülerle buluşmasına, kuşaklar arasında olduğu kadar edebiyatla hayat arasında köprü kurulmasına, öyküdeki nicel artışın yanında nitel katkıya, öykücünün konuşmasına, eleştirinin canlanmasına, tartışmalarda düzeyin yükselmesine ihtiyacı olduğu düşüncesini bugüne kadar hep taşıdık. 14 Şubat Dünyanın Öyküsü dergisinin formatı, içeriği ve geniş ilgi alanı bu düşünceye göre şekilleniyor, yayın politikamız bu düşüncenin izlerini taşıyor elbette.

14 Şubat Dünyanın Öyküsü dergisi, öykü ve eleştiri dergisi olduğu kadar, artık bir roman dergisi de! Son 10 yıl nicel olarak romanda sıçramanın yaşandığı yıllar olarak dikkati çekiyor. Şairler, gazeteciler, öykücüler roman yazıyorlar. Edebiyat yaşamına romanla başlayan yazarların sayısı artıyor. Edebiyatımızda roman, polisiyeden bilim kurguya, fantastikten siyasala, psikolojik-gerilimden güncel toplumsal-bireysele kadar çeşitlilik gösteren bir tür. Aşk romanı da yazılıyor, tarihsel roman da. Diyeceğimiz, çok yazılan, gitgide tartışılan roman türüne dergi olarak ilgisiz kalamazdık. Bir başlangıç olarak, ilk sayımızın soruşturmasını romana ayırıyor, yazarından çok yapıta dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Soruşturmayla, üzerinde yeterince durulmamış romanları öne çıkarmayı amaçlarken, okurlara bir okuma listesi de sunuyoruz. Bununla da yetinmiyor, soruşturmayı roman eleştirisi de dâhil, türün son dönemini mercek altına alan yazılarla destekliyoruz.

RENKLİ VE ZENGİN BİR İÇERİK

Derginin ilk sayısında okurları, yerli ve yabancı öykülerden konuk ressam ve şairlere, kuramsal ve eleştirel yazılardan söyleşilere, roman dosyası ve soruşturmasından edebiyat atölyelerine kadar oldukça renkli ve zengin bir içerik bekliyor.

Çeviri ve Türkçe Öyküler

Derginin ilk sayısında Annie Saumont, Bruno Cany, Kamal Abdulla, Azardokht Bahrami ve Hesenê Metê’den çevrilen öykülerin yanı sıra Mustafa Balel, Hakan Şencocak, Zafer Doruk, Vedat Çetin, Ahmet Büke, Fatma Akkubak ve Demet Çizmeli’nin yeni öyküleri yer alıyor.

Konuk Sanatçılar: Hanefi Yeter ve Ahmet Erhan

Derginin ilk sayısının ressamı Hanefi Yeter.  Sanatçının dergide yayımlanan bir resmine İbrahim Karaoğlu’nun dizeleri eşlik ediyor. Hanefi Yeter ayrıca Ercan Kesal’ın “Güzümü Kapatın Abi!” adlı kısa metraj senaryo öyküsüne ve Haydar Ergülen’in “Yiğido” adlı öyküsüne özel desenleriyle görsellik kattı.

Bu ilk sayısında 78 kuşağının önde gelen şairlerinden Ahmet Erhan’ın “Sekizgen” adlı şiirine yer veren 14 Şubat Dünyanın Öyküsü, 4 Ağustos 2013’te kaybettiğimiz usta şaire saygı duruşunda bulundu.

Necati Tosuner ile Söyleşi

Edebiyatta yarım asrı geride bırakan usta yazar Necati Tosuner, 14 Şubat Dünyanın Öyküsü için Kadir Yüksel’in sorularını yanıtladı. Söyleşinin yanı sıra dergi, Tosuner’in kaleme aldığı “İyi ki Öykü Yazmak Var!” başlıklı 2014 Yılı 14 Şubat Dünya Öykü Günü Bildirisi ile yazarın Susmak nasıl da yoruyor insanı! adlı romanı üzerine Mine Hoşcan Bilge’nin yazdığı “Necati Tosuner ile Avaz Avaz ‘Susmak’” başlıklı yazısına yer veriyor.

Hey Onbeşli Onbeşli Öykü Yolları Taşlı

İlk dört söyleşisi “Oğlan Bizim Kız Bizim Fanzin”de yayımlanan “Hey onbeşli onbeşli öykü yolları taşlı” adlı söyleşi dizisi Ercan y Yılmaz yönetiminde artık 14 Şubat Dünyanın Öyküsü Dergisi’nde devam edecek. Dizinin dergide yayımlanan bu ilk söyleşisinin konuğu Kerem Işık.

“80 Sonrası Türkiye Romancılığında Öne Çıkan 10 Roman” Soruşturması ve Roman Dosyası

14 Şubat Dünyanın Öyküsü Dergisi’nde yer alan ilk soruşturma, roman türünü merkeze alıyor ve “80 sonrası Türkiye Romancılığında Öne Çıkan 10 Roman” başlığını taşıyor. 40’ın üzerinde yazarın cevap verdiği soruşturmada yaklaşık 185 eser öne çıktı.

İlk sayının dosya konusu ise yine roman oldu. A. Ömer Türkeş “80’den Sonra: Gerçeklikten Kaçış”, Gürsel Korat “Fethi Naci’den Sonra Tufan”, Sezer Ateş Ayvaz “Romanımızın İki Yakası”, Pınar Güner ise “Son Dönem Romancılığımızda Postmodern Eğilimlere Bir Bakış” başlıklı yazılarıyla dosyada yer aldılar.

Köşe Yazıları ve Yazılar

Her sayısında edebiyatın farklı alanlarıyla ilgili köşe yazılarına yer verecek olan 14 Şubat Dünyanın Öyküsü’nün ilk sayısında yer alan köşe yazarları Adnan Binyazar, Emin Özdemir, Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Kemal Gündüzalp, Faruk Duman, Ayşegül Tözeren, Selçuk Orhan, Yaqop Tilermenî ve Sibel Öz. Bu sayıda ayrıca Tuğba Çelik Barış Bıçakçı’nın, Birgül Oğuz Leyla Erbil’in ve Tarhan Gürhan Murathan Mungan’ın eserleri hakkında yazdı.

14 Şubat Dünyanın Öyküsü’nün bu ilk sayısında ayrıca Tarık Günersel kendi yazma süreci anlatır, Nemika Tuğcu Günyüzü Atölyesi’nde yazarlık serüveninin başındaki öykücülere yol gösterirken, Gamze Güller de Ankara’daki Yaratıcı Yazarlık Atölyelerinin çalışmalarını aktardı.

edebiyathaber.net (29 Ocak 2014)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r