Masthead header

Yusuf Atılgan tüm kitaplarıyla Can Yayınları’nda

Türkçe edebiyatın usta ismi Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam,  Anayurt OteliBütün Öyküleri, Canistan ve Ekmek Elden Süt Memeden kitapları yeni kuşaklar için yeni baskılarıyla Can Yayınları’nda.

Yusuf Atılgan, ilkgençlik yıllarında yazdığı öyküleriyle Tercüman gazetesinin açtığı yarışmada ödül kazanmış, daha sonra öykülerini edebiyat dergilerinde yayımlatmıştı. Tek öykü kitabı Bodur Minareden Öte’yi 1960 yılında çıkardı. Yazarın bütün öyküleri ilk kez 1992 yılında Eylemci adıyla basıldı, bu kitap 2000’de Ekmek Elden Süt Memeden’deki çocuk öyküleriyle birlikte Bütün Öyküleri başlığıyla yayımlandı.

Atılgan’ın yayımlandığı günden bu yana edebiyatımızın en sevilen, üzerinde en çok tartışılan romanlarından biri olan Aylak Adam, 60’lı yılların başında bizimle birlikte tüm dünyada da konuşulmaya başlanan kentli aylak aydın bireyi konu alıyordu. Bugün artık çağdaş klasiklerimiz arasında yer alan Aylak Adam’ın dikkat çektiği entelektüel sorunlar güncelliğini koruyor.

Yusuf Atılgan’ın unutulmaz romanı Anayurt Oteli bir memleket portresi, bir mizaç izahı .

Yayımlandığı ilk günden itibaren okurların başucu kitabı olan romanın kahramanı Zebercet ise  çağdaş edebiyatımızın en ünlü kişilerinden biri.

Ekmek Elden Süt Memeden ise 1970 yılında kaleme alındı. İlk kez 1981 yılında yayımlanan kitap iki masaldan oluşuyor:  “Korkut’a Masal” ve “Ceren’e Masal”.

Yusuf Atılgan’ın tamamlamadan bıraktığı üçüncü romanı Canistan, ölümünden çok sonra, ilk kez 2000 yılında yayımlandı. Romanın coğrafyası yine Manisa; ama bu kez dönem farklı. Anadolu’nun işgal edildiği, direniş çetelerinin kurulduğu yıllar, anasını bırakıp köylere, çiftliklere çalışmaya giden çalışkan, işbilir köylü çocuğu Selim… Okuyunca göreceksiniz; üç bölümden oluşan bu kısa anlatı hiç de yarım kalmış değil. Son derece güçlü bir dil ve sağlam gözlemlerle dolu, tam bir “usta” eseri…

edebiyathaber.net (21 Eylül 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r