Yönetmen Belmin Söylemez Tayfa Kitapkafe’de

Mayıs 20, 2013

Yönetmen Belmin Söylemez Tayfa Kitapkafe’de

Yılın en sevilen filmleri arasında gösterilen ve birçok festivalde ödüller alan Şimdiki Zaman’ın yönetmeni Belmin Söylemez’in iki belgeseli Ankara Tayfa Kitapkafe’de gösterilecek. 20 Mayıs Pazartesi 19:30’da gerçekleşecek belgesel gösteriminin ardından yönetmen Belmin Söylemez’le filmleri üzerine bir de söyleşi gerçekleştirilecek.

Kültür sanat etkinlikleri ve söyleşileriyle dikkat çeken Ankara Tayfa Kitapkafe bu ay Belmin Söylemez’i konuk ediyor. Yönetmenin 2007 yılında İstanbul merkezli film kolektifi Filmist’le birlikte çektiği “Bu Ne Güzel Demokrasi!” ve 2000 yılında yapımcılığını da üstlendiği “Bıyık” filmleri gösterilecek.

2007 Genel seçimlerinde altı kadın milletvekilinin aday olma sürecini anlatan “Bu Ne Güzel Demokrasi!” belgeseli bir yandan kadınların meclise girmek için verdikleri mücadeleyi anlatırken diğer yandan da günümüz Türkiyesi’ne ayna tutuyor.

Türkiye’de yaşayan erkeklerin bıyık konusundaki görüşlerini yansıtan “Bıyık” belgeselinde ise bıyığın toplumsal, tarihsel, siyasi ve estetik önemi, erkeklerin gözünden anlatılmaktadır.

20 Mayıs Pazartesi günü 19.30’da başlayacak olan belgesel gösteriminin ardından sinema yazarı Sinan Yusufoğlu moderatörlüğünde yönetmen Belmin Söylemez’le filmleri ve Türkiye’de belgesel yapımı üzerine bir söyleşi gerçekleşecek.

Gösterim ücretsiz.

Tayfa Kitapkafe; Selanik Caddesi. 82/32 Çankaya-Ankara

edebiyathaber.net (20 Mayıs 2013)

Yorum yapın