YKY artık Tanpınar yayımlayamayacak

Ekim 28, 2016

YKY artık Tanpınar yayımlayamayacak

ahmet-hamdi-tanpinarHabertürk’ün haberine göre, Dergâh Yayınları ile Yapı Kredi Yayınları arasında Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın eserlerine ilişkin süregelen telif hakları tartışması sonuçlandı.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümünün ardından Dergâh Yayınları, yasal mirasçılar Kenan Tanpınar ve Nigar Tümer’le anlaşmaya vararak Tanpınar’ın eserlerini yayımlama hakkını devralmıştı. Ancak Yapı Kredi Yayınları, 2000 yılında Kenan Tanpınar’ın yeğeni Meliha Büyükçelebi ile anlaşarak bu hakları devraldığını belirtmiş ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eserlerini yayımlamaya başlamıştı. Sonuç olarak bu durum, iki yayıncıyı karşı karşıya getirmiş ve konu mahkemeye taşınmıştı.

İstanbul Fikri Sinai Haklar Mahkemesi’nde 5 yıl süren yargılamanın ardından, mahkeme, Dergâh Yayınları lehine sonuçlandı; Yapı Kredi Yayınları’nın Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eserlerini yayımlaması ve çoğaltması yasaklandı. Mahkeme ayrıca Meliha Büyükçelebi ve Yapı Kredi Yayınları’nın 160 bin TL tutarındaki tazminatı yasal faiziyle beraber Dergâh Yayınları’na ödemesine de hükmetti.

edebiyathaber.net (28 Ekim 2016)

Yorum yapın