Yeni Rus entelektüelinin parlak bir portresi bu romanda

Aralık 6, 2022

Yeni Rus entelektüelinin parlak bir portresi bu romanda

Andrey Astvatsaturov’un “Pelikanları Beslemeyin, Ellemeyin” adlı romanı, Sabri Gürses çevirisiyle Çeviribilim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Petersburg’un en eski üniversitelerinden birinde öğretim üyesi olan dünya edebiyatı uzmanı Andrey, bir televizyon yıldızının peşinden Londra’da komik, yarı polisiye bir seyahate sürüklenir. Kafasında binbir türlü İngiliz edebiyatı hikayesiyle bakar olup bitenlere. Aşk hayatı karman çorman, akademik hayatı entrikalarla doludur. 

“Magandaların ebedi kurbanı olan bu gözlüklü, komik, beş parasız, kaybeden, ezik entelektüel, okurda samimi bir yakınlık uyandırıyor.” Galina Yuzefoviç, Eleştirmen 

Andrey Astvatsaturov, romanlarında genellikle kendini ve Petersburg’un entelektüellerinden oluşan arkadaş çevresini konu alan bir yazar. 2020’de Yasnaya Polyana Ödülü kısa listesine giren roman, tiyatroya da uyarlandı, Petersburg’un kafelerinde sahneleniyor. 

Pelikanlar mı? Şöyle diyor Astvatsaturov: “Üzerindeki varlıklar gibi dünya da absürt, tuhaf, irrasyonel bir yer. Hepimiz biraz pelikanız, hayallere kapılıp uçarken güzel, yere inince komiğiz.”

Herhangi bir klasikle kıyaslanamayacak kadar özgün çağdaş bir Rusya romanı arıyorsanız, bu kitap size göre. Astvatsaturov yeni Rus entelektüelinin parlak bir portresini çiziyor. Sovyet sonrasındaki Rus düşüncesini, akademik ortamı merak edenler de benzerliklere şaşıracaklar. 

Andrey Astvatsaturov (1969) Rus filolog, yazar. Petersburg Devlet Üniversitesi Dünya Edebiyatı Tarihi profesörü. İngiliz ve Amerikan edebiyatı uzmanı olan yazar Oscar Wilde, Henry Miller, Salinger, Kurt Vonnegut, John Updike gibi yazarlar üzerine eleştiri ve denemeleriyle, günümüz edebiyatına dair çeşitli televizyon ve radyo yayınlarıyla tanınmıştır.

Çırılçıplak İnsanlar (2009), Kokarcakamera (2010), Cepte Sonbahar (2015), Pelikanları Beslemeyin, Ellemeyin (2019) adlı romanlarının yanısıra, T.S. Eliot ve Çorak Ülke (2000), Metnin Fenomenolojisi: Oyun ve Baskı (2015), Henry Miller ve Paris Üçlemesi (2010) adlı monografileri, Sadece Salinger değil. İngiliz ve Amerikan Edebiyatını Okumak İçin 10 Deneme (2015), Kaos ve Simetri. Wilde’dan Günümüze (2019) adlı eleştiri kitapları yayınlanmıştır. 2019’dan bu yana Petersburg Nabokov Müzesi’nin yöneticiliğini yapmaktadır. 

#Petersburg #Londra #Rusya #üniversite #medya #Joyce #Eliot #Miller #rusçadersi #dünyaedebiyatı #Nabokov

edebiyathaber.net (6 Aralık 2022)

Yorum yapın