Masthead header

Yazmasaydı, belki de delirirdi!

300120140121456183190Dünyanın saygın edebiyat armağanlarından Costa Yılın Kitap Ödülü’ne kaybetme, suç ve akıl hastalığı üçgeninde geçen ilk romanı ’The Shock of the Fall’ ile Nathan Filer değer görüldü.

Eski bir akıl hastanesi “hemşiresi” olan Filer, Londra’da düzenlenen törenle 30 bin sterlin tutarındaki ödülünü teslim aldı. 33 yaşındaki Filer, 10 yıldan fazla bir süredir psikiyatr kliniklerinde çalışıyor. Taze yazar daha önce bu konuda ne yapacağı sorulduğunda, bu garip vardiyayı sürdürmeyi ve hemşireliği devam ettirmeyi planladığını söylemiş. Jüri başkanı yazar Rose Tremain “Mesleki yaşamından hayret verici bir bağlantıyı alıp hali hazırdaki hayatına aktarması olağanüstü bir başarıdır” yorumunda bulundu.

BBC – 31 Ocak 2014

  • Murat Şahin Öcal - 31/01/2014 - 15:44

    Edebiyata para-normal psikiyatrik tezahürlerin alanı olarak bakmayı bıraktığımızda, belki herkes için bir aydınlanma ve ferahlama alanını keşfetmiş olacağız. Yazmadığı için deliren kimseyi tanımasam da yazarak deliren, deli iken yazan (tanrım ne korkunç bir dil kullanıyorum) yazarların yaşamının başlı başına bir edebi hazine olarak değerlendirilişine ben de tanık olmuşumdur. Yine de kitabı okumadan, onun bağlamına dokunmadan fazla konuşmak doğru değil.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r