Yazıldığı günden beri kadın hareketi için güncelliğini yitirmeyen kitap

Ağustos 23, 2023

Yazıldığı günden beri kadın hareketi için güncelliğini yitirmeyen kitap

Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda adlı kitabı, Ceren Ceylan çevirisiyle Bilgi Yayınevi tarafından 2019 yılında yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“İsterseniz kütüphanelerinizi kilitleyin; ancak aklımın özgürlüğüne hiçbir kapı, hiçbir kilit, hiçbir sürgü engel olamaz.”

Yazıldığı günden beri kadın hareketi için güncelliğini yitirmeyen Virginia Woolf‘un Kendine Ait Bir Oda‘sı ataerkil zihniyete meydan okuyan bir manifesto niteliğinde. Woolf‘un “Kadınlar ve Kurgusal Yazın” üzerine kadınlara özel iki üniversitede yaptığı konuşmaların derlemesi olan bu eser, dünün kadınlarının bugünün kadınlarına bir armağanı…

Yazar hakkında

25 Ocak 1882’de Londra’da, şehrin edebiyat ve yayıncılık dünyasına kökten bağlı bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği önce Hyde Park yakınlarında, annesinin ölümünden sonra da ailenin Bloomsbury’de taşındığı evde geçti. Küçük yaştan itibaren yazan Woolf, 1905’te edebiyat eleştirileri yazmaya başladı.

İlk romanı Dışa Yolculuk‘u 1915’te yayımladı. Beş yıl öncesinde evlendiği Leonard Woolf ile 1917’de Hogarth Press’i kurdular. Kendi yazdığı ve çevresindeki yazarlara ait kitaplar bu yayınevi tarafından yayımlandı. Gece ve Gündüz (1919) ve Jacob’un Odası‘ndan (1922) sonra Mrs. Dalloway (1925) ve Deniz Feneri (1927) gibi modern edebiyatın en güçlü romanlarından birkaçını ustalaştığı “bilinç akışı” tekniğiyle kaleme aldı.

Cambridge Üniversitesi’nde verdiği bir dizi konuşmadan yola çıkarak yazdığı Kendine Ait Bir Oda, cinsiyet eşitliği ve medeni haklar konusundaki en önemli yapıtlardan biri oldu. Kendisinin ve kocasının da kurucu üyeleri olduğu Bloomsbury Grubu toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim konularında özgürlük yanlısıydı. Woolf’un da Vita Sackville-West ile uzun ve tutkulu bir ilişkisi oldu. Bu düşüncelerini cisimleştirdiği Orlando (1928), üslubu kadar konusuyla da Virginia Woolf’un en yenilikçi ve devrimci eserlerindendir.

Olgunluk dönemindeki diğer yapıtları arasında Dalgalar (1931), Yıllar (1937), Üç Gine (1938) sayılabilir.

Hayatı boyunca ruhsal ve bedensel hastalıklarla mücadele eden Woolf, 28 Mart 1941’de ceplerini çakıltaşıyla doldurarak evinin yakınlarındaki Ouse Nehri’nde intihar etti.

edebiyathaber.net (23 Ağustos 2023)

Yorum yapın