Yayıncılar Kooperatifi’nin kitabevi ağı genişliyor

Şubat 6, 2020

Yayıncılar Kooperatifi’nin kitabevi ağı genişliyor

Kuruluşunun üzerinden henüz bir yıl dahi geçmeyen Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP), yayıncılığın sorunlarını ortak çabayla aşma doğrultusundaki ilk adımını 7 Aralık 2019’da atmış; ülke çapına yayacağı temsilcilik/kitabevi ağının ilk halkası olarak İstanbul-Kadıköy temsilciliğini okurlarla, kitapseverlerle buluşturmuştu. İkinci temsilciliğini ise Diyarbakır’da açıyor.

YAYKOOP tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

“YAYKOOP Kadıköy Temsilciliğimizin olumlu yankıları sürerken, şimdi ikinci adımımızı Diyarbakır’da atıyoruz. Kooperatif ortağımız Lîs Yayınevi’nin yürütücülüğünü üstlendiği YAYKOOP Diyarbakır Temsilciliği, 7 Şubat Cuma günü kapılarını okurlara açıyor!

Bilindiği gibi yayınevlerinin, özellikle de küçük ve orta ölçekli yayınevlerinin, sorunlarının başında bin bir emek ve zahmetle ürettikleri kitapların yeterince sergilenememesi ve okura ulaştırılamaması geliyor. YAYKOOP, çeşitli olumsuz koşullar nedeniyle kan kaybeden kitapçılığı canlandırmak, Kooperatif katılımcısı ve diğer yayınevlerine kitaplarını sergileme alanı yaratmak ve okurların aradıkları kitaba kolayca ulaşmalarını sağlamak, bunu yaparken de bir yandan yeni kültürel ortamlar yaratmak amacıyla ülke çapında bir temsilcilik ağı örmeye karar verdi. Adım adım belli başlı kentlere yayılacak olan bu temsilcilik sistemi kapsamında hem kurulu kitabevleriyle işbirliği yapılacak hem de yeni kitabevlerinin kurulmasına ön ayak olunacak.

Kitabevleri aracılığıyla oluşturulacak bu kültür ağının ikinci halkası, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış kentimiz Diyarbakır’da hayat buluyor. Kayapınar ilçesinde, Diclekent Mahallesi Diclekent Villaları 251 Sokak No: 44 adresinde faaliyete başlayacak olan  YAYKOOP Diyarbakır Kitabevi’nde kooperatif katılımcısı yayınevlerinin kitaplarına özel bir ağırlık verilmekle birlikte, Kooperatif dışı pek çok yayınevinin kitapları da sergilenecek.

YAYKOOP Diyarbakır Kitabevi’ni ziyaret eden okurlar, dilerlerse kitabevinin geniş bahçesinden ve mutfağından yararlanırken, aynı mekânda faaliyet yürüten Edebiyat Evi’nin etkinliklerini de izleyebilecek. YAYKOOP Diyarbakır Temsilciliğimizde her ay değerli yazarlar ve sanatçılar konuk edilecek, imza günleri, atölyeler, söyleşiler ve daha birçok kültürel-sanatsal etkinlik gerçekleştirilecek.

Yayıncılar Kooperatifi Diyarbakır Temsilciliği ve Edebiyat Evi’nin açılış töreni 7 Şubat Cuma günü saat 18.00’de başlayacak. Yazar Latife Tekin, Yazar Îrfan Amîda, Yayıncılar Kooperatifi Genel Başkanı İlbay Kahraman, Türkiye Pen Diyarbakır Temsilcisi Şeyhmus Diken, TYS Diyarbakır Temsilcisi Vecdi Erbay, Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Sultan Yaray ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’nın birer konuşmayla katkı sunacağı açılışa birçok yazar, sanatçı ve sivil toplum örgütü temsilcisi katılacak.

YAYKOOP olarak, Diyarbakırlı yazarları ve okurları etkinliğe katılmaya davet ediyoruz!

Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP)

(SS Yayınevleri İşletme Kooperatifi)”

edebiyathaber.net (6 Şubat 2020)

Yorum yapın