Masthead header

Yaşayan müzeler geliyor

Muzeler+ogreniyor+%282%29Antalya Büyükşehir Belediyesi, müzeleri yaşayan kurumlar haline getirmek için “Müzelerimiz öğreniyor” projesini başlattı. Erasmus mesleki eğitim programı tarafından da desteklenen proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 6 müzede çalışan görevliler eğitim aldı.

Tarihi eserleri, kültürel varlıkları koruma bilincini geliştirmek, farklı kültürleri ve eserleri tanıma, saygı duyma, araştırma, uygulama ve değerlendirme bilinci oluşturmak için hazırlanan proje Avrupa Birliği tarafından meslek eğitimini desteklemek için hazırlanan “ERASMUS + Yetişkin Eğitimi” programına da alındı. Bu yıl Türkiye’den yapılan 900 müracaat arasından seçilerek destek programına giren proje ile müze bilinci oluşturmanın yanı sıra müze görevlileri de eğitiliyor.

Müzeler yaşayan kurumlar oluyor

Müzeleri yaşayan kurumlar haline dönüştürerek çağdaş müzecilik anlayışına sahip personellerin yetiştirilmesinin amaçlandığı proje kapsamında; Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan 6 müzede görev yapan personel eğitim aldı. Müze görevlileri, çağdaş müzecilik eğitimi doğrultusunda arşivleme, sergileme teknikleri, koleksiyon, onarım teknikleri, envanter, depolama, restorasyon, müze idari işleyişi, ziyaretçi dataları, atölye, eğitim çalışmaları, yayınlar, sergi hazırlama, sunum teknikleri, etkinlik planlama, personel eğitimi, pazarlama ve diğer müzecilik alanlarında eğitildi. Müzelerde çalışan 20 personel, İtalya, İngiltere, Almanya ve İspanya’da farklı müzelerde inceleme yaptı ve meslektaşları ile biraya geldi.

edebiyathaber.net (24 Ağustos 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r