Yaşayan, hikâye anlatan bir şarap kültürü kitabı

Kasım 25, 2022

Yaşayan, hikâye anlatan bir şarap kültürü kitabı

Süray Cingöz Atış ve Doğuhan Atış’ın Toprak ve Şarap: Türkiye’nin Bağları ve Şarapları adlı kitabı Mundi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Türkiye’nin onlarca bağını gezen, çoğu butik üretim yapan yerli şarap üreticilerinin elinden çıkan yüzlerce şarabı deneyen Süray Cingöz Atış ve Doğuhan Atış, şaraba dair bilgi ve deneyimlerini Toprak ve Şarap: Türkiye’nin Bağları ve Şarapları kitabında bir araya getiriyor.
 

Yıllar önce Adım Adım Gurme isimli bloglarında çift olarak yeme-içme deneyimlerini anlatmaya başlayan Süray Cingöz Atış ve Doğuhan Atış, Toprak ve Şarap: Türkiye’nin Bağları ve Şarapları isimli kitaplarında Türkiye’de üretilen şarapları ve şarap markalarını, üreticilerin şaraphane ve bağlarını tek tek gezerek tanıtıyor, bir şarap kültürü kitabı ortaya koyuyor.
 
Hem bir bağ gezisi hem de bir şarap kültürü kitabı olarak kabul edilebilecek Toprak ve Şarap: Türkiye’nin Bağları ve Şarapları, ülkenin yedi bölgesini on iki altbaşlıkta inceliyor. Şaraphanelerin lokasyonunu gösteren çizim haritalarıyla başlayan her bölüm, Türkiye’de yetişen üzümleri, bağları ve Türkiye’deki şarap markalarını tek tek anlatıyor. Atış çifti kitaplarında şarap terimlerine, şarap yapım tekniklerine, toprak yapısı ve üzüm aromalarına dair pek çok teknik bilgi verirken, bir üzümün peşinden yola çıkmak isteyen okurlar için gezilebilen bağlar, konaklama imkânı olan yerler, şarap-yemek eşleştirmesi yapılabilecek restoranların da bir dökümünü sunuyor.
 
Levon Bağış’ın sunuş yazısıyla okuru karşılayan Toprak ve Şarap: Türkiye’nin Bağları ve Şarapları hem temel şarap bilgisini Türkiye’nin üzümleri ve bağlarıyla birlikte ele alması hem de şarap turizmine yönelik olarak sunduğu geniş bilgi derlemesiyle Türkçede eşi benzeri olmayan bir kaynak.
 
“Bu kitap, Türkiye’nin şarap üreticilerinin bir listesini ve sahip oldukları tüm imkânlarını ortaya koyarken, okuyucuya da oralara gidip ziyaret etme fikrini veriyor. Üreticiyi, ürünün arkasında yatan niyeti görme isteği aşılıyor. Bunu yaparken üreticiyi ya da şarapları yargılayıp geçmek yerine neyin nasıl olduğunu anlamaya ve anlatmaya çalışıyor. Memleketin şaraplarını keşfetmek için şahane bir rehber, eğlenceli bir kaynak…” 

Levon Bağış
 
https://www.instagram.com/santewineandmore/
https://www.instagram.com/adimadimgurme/
https://www.instagram.com/toprakvesarap/

Tür: Gastronomi
Sayfa sayısı: 398
Fiyat: 250,00 TL

Süray Cingöz Atış: 1985 yılının Nisan ayında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. 2013 yılında Doğu’yla evlenen Süray, özel sektördeki iş tecrübelerinden sonra şaraptan aldığı keyfin daha büyük olduğunu fark ederek 2014 yılında Doğu’yla birlikte Adım Adım Gurme‘yi kurdu. Daha sonra şarap ve gastronomi konusundaki birikimlerini bir şarap butiği kurarak oraya yansıtmaya karar verdi. Eşi Doğu’yla birlikte işlettikleri Santé Wine & More’u açan Süray, halen şarap dünyasına yönelik farklı projeler geliştirmektedir.   
 
Doğuhan Atış: 1986 yılının Şubat ayında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde iktisat okuduktan sonra İstanbul’a yerleşerek özel bir bankada iç denetçi olarak çalıştı. 2013 yılında Süray’la evlendi. Şarapla ilgilenmeye başlayan çift, 2014 yılında Adım Adım Gurme‘yi kurdu. O tarihten beri Süray’la birlikte Türkiye’nin şaraphanelerini ve bağlarını gezen Doğu, 2020 yılında özel sektördeki görevini bırakıp eşiyle birlikte Santé Wine & More’u açtı. Halihazırda bu şarap butiğini işleten Doğu, bir yandan da şarap dünyasına yönelik farklı projeler için çalışmaya devam ediyor. 

edebiyathaber.net (25 Kasım 2022)

Yorum yapın