Yapay zekâ ve yapay zekâ riski hakkında bir kitap

Ocak 27, 2023

Yapay zekâ ve yapay zekâ riski hakkında bir kitap

Tom Chivers’in yazdığı Yapay Zekâ Senden Nefret Etmiyor, Ayşegül Turan çevirisiyle Mundi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

The Times‘ın “Yılın Bilim Kitapları” arasına seçildi: Yapay Zekâ Senden Nefret Etmiyor

Yapay zekâ teknolojisi şimdiden öngörülenin ötesine geçmeye başladı. Yine de yapay zekâyla ilgili asıl korkutucu olan şey yapay zekânın öz bilinç ve özgür irade geliştirerek bize karşı isyan etmesi değil, dünyayı ve insanlığı yok etmesi. Ne de olsa bizler yapay zekâ için yalnızca atomlardan ibaret olabiliriz!
 
Ödüllü yazar Tom Chivers tarafından kaleme alınan ve The Times‘ın “Yılın Bilim Kitapları” arasına seçilen Yapay Zekâ Senden Nefret Etmiyor, yapay zekâ ve riskleri hakkında gerçekçi bir tablo çiziyor. Bu konu üzerine eğilen LessWrong, “effective altruism” gibi toplulukların tarihi, üyeleri ve fikirleri hakkında önemli bilgiler aktaran Chivers, eleştirel rasyonalistlerin de önümüzdeki birkaç yıl içinde insanlığın geleceğine dair bize ne gibi içgörüler sağlayabileceklerine dair önemli bir analiz sunuyor.

TOM CHIVERS, bilim yazarı. 2017’de bilim yazarlığı alanında İngiliz Bilim Yazarları Derneği Ödülü için kısa listeye kaldı ve Amerikan Psikoloji Derneği Medya Ödülü’nü kazandı. 2018’de Kraliyet İstatistik Topluluğu tarafından Gazetecilikte İstatistiksel Mükemmellik Ödülü’ne layık gördü. Yapay Zekâ Senden Nefret EtmiyorThe Times‘ın yılın bilim kitapları listesine girdi. The Telegraph ve BuzzFeed gibi çeşitli medya kuruluşlarında çalışan Chivers, 2018’den bu yana serbest olarak bilim yazarlığı yapmaya devam ediyor.
 
AYŞEGÜL TURAN, lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, doktora eğitimini Washington Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde tamamladı. Çeşitli yayınevlerinden yayımlanan makale ve kitap çevirileri bulunan Ayşegül Turan, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde görev yapıyor.

edebiyathaber.net (27 Ocak 2023)

Yorum yapın