Yamuk Okul’un dördüncü kitabı ilk kez Türkçede

Mayıs 5, 2023

Yamuk Okul’un dördüncü kitabı ilk kez Türkçede

Louis Sachar’ın yazdığı, Aleksei Bitskoff’un resimlediği “Yamuk Okul” serisinin dördüncü kitabı Yamuk Okul’da Kıyamet Kopuyor, 8 ve üzeri yaş grubu için Mercan Yurdakuler çevirisiyle Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Yamuk Okul’un üzerine ”Kıyamet Bulutu” çöküyor!

Louis Sachar’ın, dünya çapında milyonlarca çocuğa ulaşan ”Yamuk Okul” serisinin Türkçede ilk kez yayımlanan dördüncü kitabında; okurları yine hem şaşırtıcı, hem sorgulatan, hem de çok matrak olaylar bekliyor.

Yamuk Okul’un tepesine tüneyen KARA BULUT’un gölgesinde yaşanan uçuk kaçık maceralara kucak açan Yamuk Okul’da Kıyamet Kopuyorsıra dışılığın sıradanlığını gösteren 30 kısa öyküden oluşuyor.

Sachar, öğretmenlik anılarıyla yoğurduğu ve bizzat kendisini de kahramanların arasına yerleştirdiği bu durum öykülerinde, çocukları ABSÜRT mizahla tanıştırmakla kalmıyor; aynı zamanda eleştirinin çok yönlülüğü üzerine de düşündürüyor.

Sevgili okur;

Sözcüklerin arasında yavaşça ileri geri sallanan yeşil ”TURŞU” taşını gözlerinle takip ediyor musun? Dikkatli ol! Beşe kadar sayınca seni başka bir yere götürecek.

Tüm zamanların en acayip okuluna, Yamuk Okul’a tekrar hoş geldin!

GONNNG! ÇINNN ÇINNN! GONNNG!
Yamuk Okul’da bu kez çanlar BÜYÜK SINAV için çalıyor! 
Bayan Jewls ÖDEV verdikçe öğrencilerin muziplikleri katlanıyor. 
Derken, okulun üzerine bir KIYAMET BULUTU çöküyor ve olanlar oluyor…
YOKDOLAP içinde ne saklı? 1 milyon adet TIRNAK biriktirmek kimin ne işine yarayacak? ATAŞ BÜKÜCÜ olabilmek için hangi yolları takip etmek gerekiyor? 999 sayfalık bir kitap tek nefeste okunabilir mi? Dört işlem insanı nasıl bir MATEM havasına sokabilir? Ve belki de en önemlisi, adım adım yaklaşan BÜYÜK SINAV kaç gün sürecek?

Yamuk Okul efsanesinin doğuşundan tam 40 küsur yıl sonra gelen Yamuk Okul’da Kıyamet Kopuyor, ”demlenmiş” hikâyesiyle beklentilerinizi boşa çıkarmayacak, dört başı mamur bir devam kitabı.

Newbery Madalyası sahibi Louis Sachar, ”Yamuk Okul” serisiyle okurları sadece güldürüp eğlendirmiyor; sürekli evrilen ama odak noktası hiç değişmeyen eğitim-öğretim sistemi üstüne tartışmaya da itiyor.

Tadımlık>>>

Louis Sachar

1954’te New York’ta, East Meadow’da doğdu. İlk çocuk hikâyesini lisedeyken yazdı. Hikâyenin kahramanı, öğrencilerini elmaya çeviren Bayan Gorf adında kalpsiz bir öğretmendi. Üniversitede okurken Kuzey Kaliforniya’daki Hillside İlkokulunun bahçe gözetmeni olarak çalıştı. Çocuklar ona ”Bahçe Öğretmeni Louis” diyordu. Bu kitaptaki karakterler de isimlerini Louis’in Hillside’da tanıştığı çocuklardan almaktadır. Louis Sachar, hukuk fakültesinden mezun oldu, ancak avukatlık yapmak yerine kitap yazıyor çünkü esas bu işi seviyor. ”Yamuk Okul” serisi dışında başka birçok kitaba imzasını atarak uluslararası çoksatan çocuk edebiyatı yazarları kategorisine giren ve pek çok ödüle değer görülen Sachar; eşi, kızı ve iki köpeğiyle birlikte Teksas’ta yaşıyor, boş zamanlarında briç oynamaya bayılıyor.

edebiyathaber.net (5 Mayıs 2023)

Yorum yapın