Yamuk Okul’a hoş geldiniz

Ekim 3, 2022

Yamuk Okul’a hoş geldiniz

Louis Sachar’ın yazdığı, Aleksei Bitskoff’un resimlediği Yamuk Okul’dan Yumuk Hikâyeler, 8 ve üzeri yaş grubu için Mercan Yurdakuler çevirisiyle Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kitapları milyonlarca çocuğa ulaşan Newbery Madalyası sahibi Louis Sachar, okurları, gerek mimarisi gerekse eğitim anlayışıyla tüm zamanların en sıra dışı okuluna götürüyor: Yamuk Okul’a! 

Tuhaflıkta sınır tanımayan bu okulun absürt karakterleri ile tanışmamıza aracılık eden Yamuk Okul’dan Yumuk Hikâyelerkahkahalar attırırken usul usul düşündüren, birbiriyle geçişli otuz kısa öyküden oluşuyor. 

Sachar’ın öğretmenlik anılarından yola çıkarak, müthiş bir gözlem ve ifade gücüyle yoğurduğu “yumuk” hikâyeleri, yıllar içinde sürekli evrilen ama odak noktası hiç değişmeyen eğitim-öğretim sistemi hakkında derin ve kapsayıcı tespitlerde bulunuyor.

Bildiğiniz tüm okulları unutun! Çünkü az sonra kapısından içeri gireceğiniz Yamuk Okul, daha önce gördüğünüz hatta bizzat sıralarında ders dinlediğiniz okullara hiç ama hiç benzemiyor. 

Aslında her şey, Yamuk Okul inşa edilirken yapılan mini minnacık bir hatayla başlıyor. Gerçekte, yan yana otuz sınıfın sıralanacağı tek katlı bir bina tasarlanırken, her katında tek sınıfın yer aldığı otuz katlı bir bina ortaya çıkıyor! Müteahhit bunun için çok özür dilese de sonuç kaçınılmaz oluyor. Yamuk Okul tüm heybetiyle gökyüzüne doğru uzanırken içini dolduran öğrenci ve öğretmenler de bu tuhaf yapının şanını yürütmek için ellerinden geleni yapıyor. 

Çatısı bulutlara değen böylesine garip bir okulda okuyanlar da elbette sıra dışılıkta (yoksa şirinlikte mi demeli!) birbirleriyle yarışıyor. Mesela bu kitapta bizi karşılayanlara bakalım: Başındaki elli beş bin altı tel saçı tek tek sayan Joe, tavşan suratlı Deedee, sadece baş aşağı yazılmış yazıları okuyabilen John, kedi resmi çizmesi kırk beş saniye sürmeyen Bebe, üst üste onlarca palto giyen Sammy, her biri haylazlıkta rekortmen üç Ericler ve diğerleri. Azıcık tuhaf görünseler de aslında hepsi bizden, aramızdan. Ah, bir de onları elmaya dönüştürmeye kararlı Bayan Gorf ve DİSİPLİN tutkunu Bayan Jewls gibi çoook ilginç öğretmenleri var. Ha bire etrafa sızan sıçanları da unutmayalım! Ve son olarak tüm bu hikâyelerin ardında gizlenen, bahçe öğretmeni Louis! İnanın, eğer o olmasaydı, Yamuk Okul çok eksik kalırdı; hatta belki hiç olmazdı.

İyisi mi sözü daha fazla uzatmayalım ve sizi döne döne yükselen gıcırtılı merdivenlerden yukarı, Yamuk Okul’un 30. katına buyur edelim. Bu arada, merdivenlerden koşar adım çıkarken gözünüze eksik bir kat takılırsa sakın şaşırmayın! Okulun 19. katı eksik inşa edilmiş, yani YOK!

O zaman haydi buyurun maceraya…

Tadımlık>>>

Louis Sachar

1954’te New York’ta, East Meadow’da doğdu. İlk çocuk hikâyesini lisedeyken yazdı. Hikâyenin kahramanı, öğrencilerini elmaya çeviren Bayan Gorf adında kalpsiz bir öğretmendi. Üniversitede okurken Kuzey Kaliforniya’daki Hillside İlkokulu’nun bahçe gözetmeni olarak çalıştı. Çocuklar ona ”Bahçe Öğretmeni Louis” diyordu. Bu kitaptaki karakterler de isimlerini Louis’in Hillside’da tanıştığı çocuklardan almaktadır. Louis Sachar, hukuk fakültesinden mezun oldu, ancak avukatlık yapmak yerine kitap yazıyor çünkü esas bu işi seviyor. ”Yamuk Okul” serisi dışında başka birçok kitaba imzasını atarak uluslararası çoksatan çocuk edebiyatı yazarları kategorisine giren ve pek çok ödüle değer görülen Sachar, karısı, kızı ve iki köpeğiyle birlikte Teksas’ta yaşıyor, boş zamanlarında briç oynamaya bayılıyor.

edebiyathaber.net (3 Ekim 2022)

“Yamuk Okul’a hoş geldiniz” üzerine 2 yorum

Yorum yapın