Masthead header

Vosvos’lu kitapçı

maksatkitapokuma_haberhurriyetiEdebiyat öğretmeni Vural Yılmaz, seyyar bir kütüphane kurabilmek için önce bir Vosvos aldı ardından da kitaplığından seçtiği kitaplarla yola koyuldu.

Sarı Vosvosuyla yola çıkan Yılmaz, Çengelköy’de bulunan Hacı Ömer Efendi Cami yanına tezgâh açarak insanları okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla kitaplarını satmaya başladı.

Vural Yılmaz, eskileri satarak yeni kitaplar almanın yanı sıra asıl amacının farkındalık kazandırmak, İstanbul’un sokaklarında kurduğu kitap arşivi ile insanlara parklarda, şehir merkezlerinde okuma ortamı sağlamak, destek bulabilirse Türkiye’yi dolaşmak olduğunu söyledi. Okurlara seslenen Yılmaz, “Korkma, al kitabını otur yanıma, varsın bir saatte sensiz dönsün dünya” derken çocuklara masal ve hikâye kitapları dağıtmak istediğini belirtti.

edebiyathaber.net (24 Temmuz 2015)

  • Fado Öncü - 24/07/2015 - 09:58

    Bayramın ilk günü 5 yaşında ki yeğenimi Üsküdar’a götürdüm. Hayatında ilk kez vapura binmenin heyecanı vardı içinde. Çok mutluydu. Daha sonra bu vosvosu gördük orada. Kitap, edebiyat hatta sanat aşığı ben görünce içinde kitapları öyle çok mutlu oldum ki. Yeğenim vosvosu da ilk kez görmüştü. Kitaplı olanını da. (Anne ve babası vardiyalı çalışan, gece 2’ye kadar yollarını bekleyen ve gündüz vakitlerini Toki parkında geçiren bir çocuk yeğenim. Öyle İstanbul çocukları gibi her şeyi görmeye, yaşamaya, hem parası yok hem de götürecek kimsesi.)
    Neyse yahu yeğenimi bu vosvosla fotoğrafını çektim, sonra vosvosun içinde bir adam varmış, çıkınca fark ettik. Başladı söylenmeye;”ben fotoğraf çekin diye değil, kitap için buradayım” vs. Yahu ben senin fotoğrafını çekmezsem, seni orada burada anlatmazsam sen nasıl amacını gerçekleştireceksin, dikkat çekeceksin? Onu da geçtim 5 yaşında ki çocuğu üzdüğüne değdi mi?
    Mutlu musun şimdi “Edebiyat Haber’e” röportaj verdiğin için?cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r