Masthead header

Virginia Woolf’tan “bir okur olarak: edebiyat yazıları” Türkçede

Virginia Woolf’un özgün adı “The First Common Reader” olan “bir okur olarak: edebiyat yazıları” adlı eserinin birinci kitabı Alakarga Sanat Yayınları’nca yayınlandı.

“Byron’ın başbelası Richard Edgeworth, telgrafı az kalsın icad edecekti. Duvara tırmanır, tekerleklerin engellerden rahatça geçebilmesi için makinalar icad ederdi. Asla gülmeyen Swift, bir ömür boyu devlerin arasında yaşadıktan sonra cüceleri cazibeli bulmaya başlamıştı. Cassandra Austen, kız kardeşi Jane fazla ünlenince etrafın ilgisinden korkmuş, ona gelen mektupları yakmıştı. Ulysses, hafızalardan

silinmeyecek bir afetti. Yoğun bir cüret, müthiş bir felaketti,” diyen Woolf’un, bir okur olarak edebiyat dünyasına ışık tutan eserinin birinci kitabı okurlarıyla buluşuyor.

Dizinin ikinci kitabı olan The Second Common Reader da kısa bir süre sonra yayımlanacak.

“ ‘Romana uygun malzeme’ diye bir şey yoktur: Her şey, romana uygun malzemedir; her duygu, her

düşünce, beynin ve ruhun her bir niteliği işe yarar, hiçbir kavrayış boşa gitmez. Roman sanatının hayata gelip aramızda durduğunu hayal edelim; hiç şüphesiz kendisini kırıp zulmetmemizi, aynı zamanda yüceltip sevmemizi isterdi; çünkü bu sayede gençliği tazelenir, bağımsızlığı güvence altına alınmış olurdu.”

edebiyathaber.net (9 Mart 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r