Varlık’ın Temmuz sayısı yayımlandı

Haziran 27, 2019

Varlık’ın Temmuz sayısı yayımlandı

Varlık dergisinin Temmuz sayısı “Sanat ve Politika” dosyasıyla yayımlandı.

Dergide yer alanlar:

Dosya: “Sanat ve Politika” – Nilgün Tutal, İncilay Cangöz, Mehmet Özkan Şüküran, Oğuzhan Yeşiltuna, Musab Oğuz

2019 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri

Şiir dalında Zeynep Uzunbay, Sina Akyol, Abdülkadir Budak, Metin Cengiz ve Salih Bolat’tan oluşan seçici kurul yaptığı değerlendirme sonucu ödülü oy çokluğuyla Eşref Yener’in “Döndüğümde Yoktum” adlı dosyasına verirken; Anıl Cihan’ın “Daha Önce Ölmüş müydük” adlı dosyasını ‘dikkate değer’ buldu.

Öykü dalında Nursel Duruel, Feyza Hepçilingirler, Hatice Meryem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Feridun Andaç’tan oluşan seçici kurul, ödülü oybirliğiyle Batuhan Aşıktoprak’ın “Kurdun Postu” adlı dosyasına verirken; Behiç Ata’nın “Baban Askerdi O zamanlar”, Tuna Özkurt’un “Çıngıraklı Kahkaha” adlı dosyalarını ‘dikkate değer’ buldu.

Ödül alan ve “dikkate değer” bulunan isimlerin şiir, öykü ve söyleşileri yayımlandı.

Yazı: Knausgaard’ın Eserleri Bir Selfie’den mi İbaret? (Gülüş G. Türkmen) – Hemingway’in Robert Jordan’ı Kimdir? (Taner Ay) – Feryal Tilmaç Öykülerinde Hayat / Sanat Kavşağı: İnsan ve Yalnızlığı (Hande Balkız) – Küratör Yaren Akbal ile “Oradaydı” Sergisi Üzerine Söyleşi (Rumeysa Kiger) – Yersiz Kumpanya: “Unutulan” (Barış Erbil) – Kimse Benden Halk Dalkavukluğu Beklemesin (Alper Çeker) – Durağan Figürlerin Akışkan Formları: Mahmut Aydın Heykelleri (Yalın Alpay) – Yeni Şiirler Arasında (Şeref Bilsel) – Yeni Öyküler Arasında (Jale Sancak)

Şiir: Tuğrul Tanyol, Serdar Ünver, Kadir Aydemir, Burak Demiryakan, Adem Üren, Ali Karan, Kader Balaban, Ferhat Asniya, Medine Mayıs Akın

Öykü: Burak Çavuş, Bekir Göl

Desen: Melike Kılıç

Varlık Kitaplığı: Feyza Hepçilingirler ile “Kar Altında Buğday Tanesi” Üzerine Söyleşi – Zeynep Yalçın Didem Gülçin Erdem ile “Boşluklara Doğru İlerleyelim” Üzerine Söyleşi (Nihat Özdal) – Sinan Özdemir ile “Üzüntü Sabit’i” Üzerine Söyleşi (Kemal Yavuzer) – Vuslat Çamkerten ile “Ona Çok Benziyorum” Üzerine Söyleşi (Sedat Demir) – Cihat Duman ile “Olma Borcu” Üzerine Söyleşi (Enes Kurdaş) – Lütfi Özgünaydın ile “Eğin Üçlemesi” Üzerine Söyleşi (Pınar Alpay) – “Güneşe Çağrı Aristokinos İsyanı” – M. Osman Akbaşak (Bahri Karaduman) – “İnadına Kadınım, Kadınsın, Kadınız” – Derl. Hande Baba (Nalan Yılmaz) – Şiir Günlüğü Gültekin Emre – Küresel Haberler Zeynep Şen

Varlık bu ay da Güncel Sanat, Yeni Şiirler / Öyküler Arasında, Küresel Haberler köşeleri ve son çıkan kitapların tanıtıldığı Varlık Kitaplığı bölümüyle okurlarıyla buluşuyor.

edebiyathaber.net (27 Haziran 2019)

Yorum yapın