Varlık 87 yaşında

Haziran 29, 2020

Varlık 87 yaşında

Varlık dergisinin Temmuz sayısı yayımlandı.

Dosya: “Yükselen Bir Değer Olarak Vasat” – Selçuk Orhan, Pelin Kıvrak, Gülüş G. Türkmen, Mehmet Özkan Şüküran, Alper Çeker, İrem Kargıoğlu

Sivas’ı Unutmayalım: Gültekin Emre

Varlık 87 Yaşında: Haydar Ergülen

Yazı: 1980’li Yılların Türkiye’si ve Edebiyatın Sinemaya Yansıması: Türkan Şoray ile Söyleşi (Burak Süme) – Bir Yarışmanın Ötesinde: Aliye Berger ve “Güneşin Doğuşu” (Ecem Özensoy) – Nesnelerin Dili (İlyas Tunç) – Tekin Gönenç: “Benim Şiirim Bağırmaz” (Şeref Bilsel) – Öykü Yazarının “Kutsal Öykü Yazma Rehberi”ne Uymamasının Muhtemel Sakıncaları ve Yararları (Faruk Turinay) – Sanat Tarihi Neye Yarar? (Ahmet Furkan İnan) – İlhan Tarus’tan Bir Başyapıt: “Var Olmak” (Kemal Ateş) – Doğal Dilden Yapma Dile: Minör Edebiyat Yorumu (Elif Yiğit) – Nasıl Yazar, Nasıl Okur: Cemil Kavukçu ile Söyleşi (Eylül Akdeniz – Mazlum Vesek) – Yeni Şiirler Arasında (Şeref Bilsel) – Yeni Öyküler Arasında (Jale Sancak)

Şiir: Hasan Akarsu, Cihat Duman, Hande Balkız, Mehmet Atay, Beyhan Dağcı, Dilek Mayatürk, Cem Kertiş, Kerem Sivrikaya

Öykü: Deniz Özbeyli, Nazlı Akçura, Çilem Dilber

Desen: Özge Ekmekçioğlu

Varlık Kitaplığı: Selahattin Özpalabıyıklar ile “Göndermeler” Üzerine Söyleşi (Dolunay Aker) – “Hiçliğin Tanecikleri” – Ingrid Jonker (Aydan Yalçın) – “Kuş Ölümlüdür Sen Uçmayı Hatırla” – Furûğ Ferruhzâd (Gizem Bilkay) – Çiğdem Sezer ile “Kahkaha Keki” Üzerine Söyleşi (Adil İzci) – Çiyil Kurtuluş ile “Aramızda Bir Bahçe Yakınlığı Üzerine” Söyleşi (Sibel Yılmaz) – “Israrı Kanadında” – Figen Alkaç (Bekir Dadır) – Devrim Horlu ile “Taştaki Dikiş İzi” Üzerine Söyleşi (Betül Dünder) – Esmahan Devran İnci ile “Suyun Şarkısı” Üzerine Söyleşi (Nevidan Güner) – Şiir Günlüğü (Gültekin Emre) – Küresel Haberler… Zeynep Şen

Edebiyattan resme, sinemadan sanat tarihine, felsefeye geniş bir alanda yazılar, söyleşiler yayımlayan Varlık bu ay da Yeni Şiirler / Öyküler Arasında, Şiir Günlüğü, Küresel Haberler köşeleri ve son çıkan kitapların tanıtıldığı Varlık Kitaplığı bölümüyle okurlarıyla buluşuyor.

Editörden 

Varlık, Temmuz 2020 sayımızla birlikte 87. yılını dolduruyor. Cumhuriyet’ten 10 yaş küçük ve Türkiye’nin tüm kültürel, sosyal aşamalarına tanıklık etmiş bir dergiden bahsediyoruz. Bugün bir edebiyat/sanat tarihçisi için de, sosyolog için de önemli bir kaynak. Varlık’ın kuruluş amacı ile Cumhuriyet’in her alanda gerçekleştirmek istediği yenilikler arasında doğrudan bir bağ var. Bu da dergimizi daha en başından itibaren toplumsal meselelerle yakından ilgili kılıyor; tabii edebiyattan asla ödün vermiyoruz, edebiyat olmadan hiçbir kavrama hayat kazandıramayız çünkü.

Tüm dergileri günün koşullarına göre avangart sayılan bir eğilime mecbur etmek tutuculuktur, beraberinde tektipleşmeyi getirir. Ayrıca edebiyatta bazı yenilikler yeni dergilerin varlığına ihtiyaç duyar. Pek çok dergi doğar ve ölürken Varlık 15 Temmuz 1933’ten beri kendine özgü bir yoldan yürüyor, hep yenilikçi değilse de her dönemde genç kuşaklarla bağ kuruyor, onlarla birlikte dönüşüyor, aksi halde bunca yıldır güvenle ayakta duramazdı. Varlık’ın edebî birikimi muhafaza etmesi ve yeni kuşaklara incelikle aktarması başarısında çok önemli.

Yeni kuşaklara verdiğimiz değerin en iyi kanıtı, Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri. Türkiye’de yalnızca gençlerin katılabildiği en uzun soluklu ödül. İlk olarak 1984 yılında düzenlenen, aralıklarla devam eden ve 1991’den beri kesintisiz olarak şiir ve öykü dallarında verilen ödüllerimizi bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle Temmuz ayında açıklayamadık. Katılım süresini uzatmıştık, nihayet –değişen koşullara göre– son başvuru tarihini 15 Temmuz olarak belirledik. Sonuçları ise Aralık sayımızda duyuracağız. Genç arkadaşlarımıza başarılar dileriz.

Ağustos sayımızda buluşmak üzere.

edebiyathaber.net (29 Haziran 2020)

Yorum yapın