Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu 3-4 Haziran’da

Haziran 1, 2023

Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu 3-4 Haziran’da

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 3-4 Haziran’da Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu düzenleniyor.

2002 yılında şairin 100. doğum yılı nedeniyle gerçekleşen Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu’nda olduğu gibi yurtiçinden ve dışından davet edilen bilim ve sanat insanlarıyla Nâzım Hikmet sanatı, kişiliği, barış, özgürlük ve eşitlik mücadelesi, bilinmeyen ve farklı yönleri sempozyum oturumlarında günümüzden bakışla yeniden değerlendirilecek.

Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu bildirileri Dünya Şairi olarak, şiirlerinde ve destanlarında kullandığı teknik, şiirinde özel İsimler, politik tiyatro düşüncesinin oyunlarına etkisi, Kafatası oyununda bilim ve kapitalizm ilişkisi, Benerci Kendini Niçin Öldürdü? oyunun sahneye konuluşu hakkında açıklamalar, Türk Sineması’nın erken döneminde ve müzikal filmlerin başlatılmasındaki etkisi, medyada yansımaları, şiirlerinde kent ve ülkeler, avangard ve modernist kimliği gibi Nâzım Hikmet’le ilgili çeşitli ve ilk kez ele alınan konuları içeriyor.  

Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu iki gün boyunca sekiz oturumda Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde dinleyicilere sunulacak.

Sempozyum bildiri kitabının önümüzdeki aylarda basımı yapılarak Nazım Hikmet dostları, okurlarına sunulması planlanıyor. 

Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu ayrıntılı programına  https://www.nazimhikmet.org.tr/etkinlikler/uluslararasi-sempozyum/ bağlantısından ulaşılabiliyor.

“BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE BASINDA NÂZIM” SERGİSİ SEMPOZYUMDA

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, memleket hasreti ile Moskova’da yaşamını yitiren evrensel ozanımız Nâzım Hikmet’i sonsuzluğa gidişinin 60. yılında Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu kapsamında “Bilinmeyen Yönleriyle Basında Nâzım” sergisini açıyor.

Türkçenin büyük ozanı, barışın, özgürlüğün, eşitlikçi yaşamanın savunucusu Nâzım Hikmet’le ilgili basına yansıyan belgeler ve görüntüleri içeren, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan ama kitaplarda yer almayan şiir ve yazılarından oluşan belgesel niteliğinde sergi Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Öncesinde Küçükçekmece Belediyesi’nde açılan sergiyi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç ile Araştırmacı Yazar Deniz Dalkılıç birlikte hazırladı. Sergi, Duygu Yenici’nin tasarım ve düzenlemesiyle  19 Haziran’a kadar Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde ziyarete açık kalacak.

Sergide Nâzım Hikmet’in annesi Celile ve babası Hikmet Bey’in evlenmeden ve Nâzım doğmadan önceki Selanik yıllarına ait bilinmeyenlerine, dergi ve gazetelerde eski Türkçe olarak yayınlanmış şiirleri, şiir üzerine düşünceleri, bazıları başka adları kullanarak kaleme aldığı yazıları ve kısa oyunlarına, yabancı dergi ve gazetelerde hakkında çıkan haberlere ve davalarına ilişkin haberler yer alıyor.

İlki 2002 yılında şairin 100. doğum yılı nedeniyle gerçekleşen Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu’nun  3-4 Haziran 2023 tarihinde düzenlenecek ikincisine yurt içinden ve dışından otuz altı bilim-sanat insanı bildirileri ile katılıyor. Sempozyum mekanı Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi, sempozyum ve sergiye giriş serbest.

edebiyathaber.net (1 Haziran 2023)

Yorum yapın