Türkiye’deki Suriyeli müzisyenlerin deneyimleri

Haziran 19, 2017

Türkiye’deki Suriyeli müzisyenlerin deneyimleri

Sınırın Ötesinden Sesler proje videosu gösterimi ve söyleşi etkinliği 21 Haziran Çarşamba 19.00’da SALT Galata’da yapılacak.

Sınırın Ötesinden Sesler (2017)

Yönetmen: Evrim Hikmet Öğüt ve Umut Sülün

25 dakika

Arapça ve Kürtçe; Türkçe altyazılı

Müzik, bir arada yaşam kültürünün inşasında bir zemin oluşturabilir mi? Evrim Hikmet Öğüt ile Umut Sülün’ün dört video röportajdan oluşan Sınırın Ötesinden Sesler projesi, Türkiye’ye göç eden Suriyeli müzisyenlerin buradaki deneyimlerini müzik bağlamında tartışmaya açıyor, kültür temelinde ortaklaşma imkânına dikkati çekiyor. Projenin tematik bir özeti olarak SALT Galata’da gösterilecek olan bu video, Suriyeli göçmenlerin yetenek ve birikimleriyle bu coğrafyaya getirdiği zenginliklere odaklanıyor.

Gösterimin ardından, aynı zamanda bir etnomüzikolog olan Öğüt ile müzisyenler Sadim Alzafari ve Hussain Hajj, projenin oluşum sürecinin yanı sıra, göçlerin müzik ve kültüre katkılarına dair söyleşecek.

Yönetmenler Öğüt ve Sülün ile SALT’ın iş birliğinde gerçekleştirilen bu program herkesin katılımına açık. Söyleşi dili Türkçe ve Arapça; her iki dile ardıl çeviri yapılacak.

edebiyathaber.net (13 Haziran 2017)

Yorum yapın