Türkiye’deki güvensizlik ve tekinsizlik üzerine: “Tedirginlik Çağı”

Eylül 2, 2019

Türkiye’deki güvensizlik ve tekinsizlik üzerine: “Tedirginlik Çağı”

Evren Balta’nın “Tedirginlik Çağı” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle 6 Eylül’de yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

Bildiğimiz dünyanın köklü bir dönüşüm geçirdiği günümüzde Türkiye toplumu da bir bilinmeze sürükleniyor. Evren Balta, oldukça hızlı seyretmekte olan dönüşümün kültürel, siyasal ve iktisadi boyutlarını tartıştığı bu kitabında belirsizlik yaratan güvensizlik ve tedirginlik hissinin akisleri üstüne düşünürken kurumlar, koşullar ve siyasal eğilimler arasında güçlü bağlar kuruyor. “Korku ve güvencesizliğin dönüşümü şiddet ve siyasetin dönüşümü ile nasıl ilişkilendirilebilir?”, “Farklı kaynaklara sahip topluluklar korku ve güvensizliğe nasıl yanıt veriyorlar?” “Elindekileri kaybetme korkusuyla yaşayanlar hangi tür baş etme biçimleri kullanıyorlar?”, “Bireyselleşen bir dünyada aidiyet biçimleri nasıl dönüşüyor?” gibi temel sorulara yanıt arayan Balta, toplumsal belirsizlik ve güvencesizliğin bireysel yaşamları derinden etkilediğini ortaya koyuyor.

“Yaşadığımız her tür talihsizliğin kendi başarısızlığımızdan kaynaklandığına inanan, yoksulluğumuzun ya da yoksunluğumuzun temel sebebinin ‘içindeki beni’ yeterince ortaya çıkarmamaktan kaynaklı olduğuna emin, en çok satan kitapların hep kişisel gelişim kitapları olduğu bir ‘kendi kendine yardım’ toplumu bu. ‘Kendine yardım etmeyene kimse yardım etmez’ söyleminin ‘kendine yardım etsen de sana yardım etmem’ söylemine dönüştüğü bir toplum. Böylesi bir toplumda bugün yüz yüze olduğumuz en önemli meselelerden birisi hem toplumsal hem de bireysel olarak belirsizlik ve güvencesizlikle baş etme kabiliyetimizdeki büyük krizdir.”

Kitaptan bir bölüm okumak için>>>

Evren Balta

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. ODTÜ Sosyoloji’de yüksek lisans yaptıktan sonra, Columbia Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ikinci bir yüksek lisans yaptı. 2007 yılında City University of New York, The Graduate Center’da siyaset bilimi doktorasını tamamladı. Halen Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi. Türkiye’de Devlet, Ordu ve Güvenlik Siyaset (ed., İsmet Akça ile beraber, İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2010); Küresel Güvenlik Kompleksi (İletişim Yayınları, 2012), Küresel Siyasete Giriş (ed., İletişim, 2014) ve Türkiye ve Rusya İlişkilerinde Değişen Dinamikler: Kuşku İle Komşuluk (ed., Gencer Özcan ve Burç Beşgül ile beraber) isimli kitapları bulunmaktadır.

edebiyathaber.net (2 Eylül 2019)

Yorum yapın