Masthead header

Türkiye’de ilk kez sahnelenecek: “Opera Don Kişot”

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, “Don Quichotte(Don Kişot) Operası” Türkiye’de ilk kez sahnelemeye hazırlanıyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin  bu seneki teması olan  “ idealizm”  kavramı kapsamında  akla ilk gelen figür : “Don Quichotte”. İspanyol yazar Miguel de Cervantes’in 1600’lerin başında yazdığı,  ve  hiçbir dönemde güncelliğini yitirmeyen bu eserden esinlenilerek bestelenen “Don Quichotte Operası”yoğun hazırlık sürecinin ardından, Türkiye’de ilk  defa 19 Ocak 2019 tarihinde, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde,  İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmeye hazırlanıyor.

Fransız oyun – roman yazarı Henri Cain’in librettosunu yazdığı, romantik dönemin önemli bestecilerinden Jules Massenet’in  son zamanlarında bestelediği “Don Quichotte” Operası, dünyada ilk kez, 1910 yılında Monte Carlo Operası’nda sahnelendiğinde büyük ilgi görmüştü.

Türkiye prömiyerini yapacak olan eserin olay örgüsü ana hatlarıyla şöyle ; İnsanlığın unuttuğu erdemlerin  peşinde koşan, tutkulu gezgin şövalye Don Quichotte,  inandığı doğrular ve aşkı için hayatını riske atmaya hazırdır.  Don Quichotte ve sadık yaveri Sancho’nun küçük bir İspanyol kasabasına gelmesiyle başlayan olaylar, Don Quichotte’un Dulcinée’yi idealindeki kadın olarak görmesi ve ona aşkını ilan etmesiyle devam eder. Ancak Dulcinée, sözde Don Quichotte’un kendisine duyduğu aşkı sınamak için, ondan bir istekte bulunur: Gezgin Şövalye, Dulcinée’nin kolyesini çalan hırsızı bulup, kolyeyi ondan alarak güzel kadına geri getirecektir… Getirmesine getirir, ama ettiği evlenme teklifi Dulcinée tarafından geri çevrilince, kandırıldığını anlar….

“Don Quichotte”operası ile  görünüşteki  komedi ögelerinin ardında ,  insanlığa bazen üzücü bazen sarsıcı hayat dersleri verilir.

Eseri  Recep Ayyılmaz sahneye koyarken, Zdravko  Lazarov  ve İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün katkılarıyla İspanya’dan davet edilen Helena Bayo,  Orkestra Şefliğini dönüşümlü olarak üstlenecekler. Koro Şefi ise Paolo Villa.

Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Gizem Betil’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, koreografi ise Beyhan Murphy’e ait.

Dulcinée rolünde ; Aylin Ateş , Özge Kalelioğlu,  Deniz Likos  –  Don Kişot rolünde; Suat Arıkan, Burak Bilgili, Gökhan Ürben – Sancho rolünde N. Işık Belen,  Umut Kosman,   –  Pedro rolünde;  Begüm Karacasu – Garcias rolünde  Banu Ergün, Funda Güllü – Rodriguez rolünde; Can Reha Gün, Bahadır Özkoca –  Juan rolünde; Zafer Çiftçi, Çağrı Köktekin dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

Temsil Tarihleri:

19 Ocak Cumartesi  20.00 (Türkiye Prömiyeri)

22 Ocak Salı 20.00

23 Ocak Çarşamba 20.00

30 Ocak Çarşamba 20.00

www.operabale.gov.tr

www.biletiva.com

edebiyathaber.net (16 Ocak 2019)                  

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r