Türkiye Yayıncılar Birliği, yeni dönem hedeflerini açıkladı

Nisan 26, 2019

Türkiye Yayıncılar Birliği, yeni dönem hedeflerini açıkladı

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 23. Olağan Genel Kurulu’nda, 2019-2021 çalışma döneminde de görevine devam etmek üzere yönetim kurulu başkanlığına seçilen Kenan Kocatürk, derneğin çalışmalarını özetleyerek yeni dönem için öncelikli hedeflerini açıkladı. 

Türkiye Yayıncılar Birliği, geçtiğimiz hafta iki yıllık çalışma dönemini değerlendirmek ve yeni dönemde görev alacak yönetim kurulu ile diğer dernek organlarını belirlemek üzere CVK Park Bosphorus Hotel’de toplandı.

Açılış konuşmasına, geçtiğimiz iki yıl içinde hayatını kaybeden yazarları ve yayıncılık dünyasından isimleri anarak başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk; Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 2017-2019 çalışma döneminde yaptığı çalışmaları özetledi. KDV çalışmalarının kısa süre içerisinde sonuç verdiğine dikkat çeken Kocatürk, önümüzdeki dönemde ise KDV iadelerinin mahsubu konusuna ağırlık verileceğini dile getirdi.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, sektörün içinde bulunduğu krize yönelik olarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Cumhurbaşkanlığına sunulan Kağıt Krizi Raporu’na yayıncılıkla ilgili önemli katkılar sunduğunu aktaran Kenan Kocatürk; 2018 Frankfurt Kitap Fuarı öncesinde yayınevlerinin ve telif ajanslarının kriz konusunda ortaklaşa hazırladıkları ve dayanışma mesajı veren mektubun oluşmasına da derneğin öncülük ettiğini hatırlattı. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, eğitim yayıncılığının sorunlarıyla da yakından ilgilendiğini aktaran Kocatürk, derneğin okuma kültürünü geliştirme, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun yenilenmesi, sabit fiyat, yurtiçi ve yurtdışı kitap fuarlarına katılım ve yayınlama özgürlüğüne yönelik çalışmalara da değindi.

Toplantıda Genel Sekreter Özgür Akın ise Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu-OKUYAY Projesi’ni anlatan bir sunum yaparak bu projenin, okuma kültürünü önemseyen pek çok bileşeni bir araya getirdiğini vurguladı.

Yayıncılığa uzun yıllar emek vermiş eski dernek başkanlarına teşekkür plaketi de verilen toplantıda, 2019-2021 çalışma döneminde görev yapacak yeni yönetim kurulu ve diğer organları da yapılan seçimle belirlendi. Geçmiş dönemde İkinci Başkan olarak görev yapan Fahri Aral ve Sayman olarak görev yapan Arman Fikri, yeni dönem için aday olmayarak yönetim kurulundaki görevlerine veda ettiler. Yeni yönetim kurulunda görev dağılımları ise şu şekilde belirlendi: Kenan Kocatürk (Yönetim Kurulu Başkanı-Literatür Yayıncılık), Koray Seçkin (İkinci Başkan-Seçkin Yayıncılık), Özgür Akın (Genel Sekreter-Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık), Servet Düz (Sayman-Bora Yayıncılık Dağıtım), Mustafa Nemutlu (Üye-Teknolist Bilgi Sistemleri),Tan Çağlayan (Üye-Çağlayan Kitabevi) ve Erol Aydın (Üye-Siren Yayınları).

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ HAKKINDA

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International PublishersAssociation–IPA) Türkiye’yi temsil eden üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.

Bilgi için:

[email protected]

turkyaybir.org.tr

edebiyathaber.net (26 Nisan 2019)

Yorum yapın