Masthead header

Türkiye 30. Liber Uluslararası Kitap Fuarı’na katılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen 30. Liber Uluslararası Kitap Fuarı’na katılacak.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, Uluslararası Kitap Fuarları Ulusal Komitesi koordinatörlüğünde 3-5 Ekim tarihlerinde düzenlenen fuarın, Türk edebiyatının İspanya’da tanınması açısından büyük önem taşıdığı belirtildi.

Fuarın, Türk edebiyatının, İspanyolca konuşulan yerlere ulaşması ve iki ülke edebiyat çevreleriyle yayıncıları arasında kurulan işbirliğinin geliştirilmesine hizmet ettiği vurgulanan açıklamada, etkinliğin çok sayıda gazeteci tarafından da izlendiği bildirildi.

Açıklamada, fuarın, son yıllarda önemli gelişmeler kaydeden yayıncılık sektörünün uluslararası platformdaki yerini alabilmesi açısından önemli fırsatlar sunduğuna dikkat çekilerek, fuarda yayıncılık sektöründeki en son gelişmelerin de ele alındığı kaydedildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, fuara, önümüzdeki yıldan itibaren düzenli katılımın sağlanmasının planlandığı ifadesinin yer aldığı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Fuarda yer alacak Türkiye Ulusal Standı’nda özel yayınevleri tarafından 2010-2012 yılları arasında yayımlanan eserlerle Bakanlık yayınlarından oluşan yaklaşık bin eser sergilenecek. Söz konusu kitaplar, ‘Her Ülkeye Türkiye Kitaplığı Projesi’ kapsamında Barcelona başta olmak üzere İspanya’nın çeşitli kentlerinde bulunan kütüphanelere, araştırma merkezlerine ve üniversitelere bağışlanacak.”

-TEDA’nın tanıtımı yapılacak-

Açıklamada, fuarda yabancı yazar, yayınevi ve çevirmenlere, Bakanlık tarafından yürütülen ve Türk edebiyatının yurt dışında tanıtılması yönünde önemli başarılara imza atan Türk Kültürünün Dışa Açılımı Programı’nın (TEDA) tanıtımının da yapılacağı vurgulandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin, fuarda, TEDA programındaki çevirmen ve yayıncılarla bir araya gelerek, önümüzdeki yıllarda Türkçe’den İspanyolca ve Katalanca’ya çevrilecek yapıtlarla Türkçe-İspanyolca/İspanyolca-Türkçe çeviri atölyesinin çalışmalarını ele alacağı belirtildi.

Açıklamada, TEDA Programı kapsamında, Türkçe’den İspanyolca ve Katalanca’ya çevrilerek okuyucusuyla buluşan eserlerin sayısının 20’ye ulaştığı da kaydedildi.

AA (3 Ekim 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r