Masthead header

Türk Dil Kurumundan kesme işareti kullanımında değişiklik

tdk-kurum-isimlerinde-kesme-isareti-kullanimini-kaldirdi-7709106Türk Dil Kurumu (TDK), kesme işaretinin kullanımı ile ilgili bir değişikliğe gitti. Artık kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve işyeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmayacak.

Yeni düzenleme bu dil kuralını ortadan kaldırdı. Kurum ve kuruluş adlarından sonra gelen tüm takılar birleşik yazılacak.

Habertürk’ün haberine göre; artık bu adlar; Türkiye Büyük Millet Meclisine, Başbakanlığa, Bakanlar Kurulunun, Türk Dil Kurumuna, Mavi Köşe Bakkaliyesinden şeklinde yazılacak.

Özel isimler kapsam dışı

Düzenleme özel isimleri ve kısaltmaları kapsamıyor. Yani şehir adı, insan ismi ya da bir kurum adının kısaltması bu düzenleme dahilinde değil. Özel isimler ve kısaltmalardan sonra gelen takılar kesme işareti ile ayrılacak.

Ahmet’in, Kırıkkale’nin gibi özel isimlerde kesme işaretinin kullanıldığını kaydeden TDK yetkilileri TBMM, TOBB gibi kısaltmalarda kullanımı sürecek olan işaretin güncellenen halinin yazım kılavuzuna ve internete de konulduğunu dile getirdi.

“Biz daha önce kaldırmıştık”

Habertürk’e konuşan Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, kendilerinin de kesme işaretini kaldırdıklarını belirterek, “Biz daha önce kaldırmıştık da onlar sonunda doğrusunun bu olduğunu görüp çizgiye geldiler. Kısaltma yazıyorsanız kesme işareti kullanıyorsunuz” dedi.

edebiyathaber.net (28 Eylül 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r