Tüm annelere ve çocuklarına: “Küçüğüm”

Mart 9, 2018

Tüm annelere ve çocuklarına: “Küçüğüm”

Germano Zullo’nun yazdığı Albertine’in resimlediği “Küçüğüm”, Tuğçe Özdeniz çevirisiyle Çan Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Sana her şeyi anlatmalıyım.

Her şeyi.

Sana her şeyi anlatmam gerek. Başından sonuna dek…”

Bir anne, kucağında bebeğiyle kendi etrafında hafifçe dönüyor ve bebeğinin kulağına tatlı sözcükler fısıldıyor, kendi hikâyelerini anlatıyor. Bebek yavaş yavaş büyüyüp bir yetişkine dönüşürken, sevgileri de hep büyüyor, sonsuza dek…

Küçüğüm bir annenin çocuğuna, bir çocuğunsa annesine olan sevgisini, benzerine az rastlanır bir sadelikle anlatıyor.

2016 yılında, kurmaca dalında Bologna Ragazzi Ödülü’ne değer görülen Küçüğüm, zamanın geçişi hakkında, sevgi hakkında ve yaşam döngümüz hakkında şiirsel bir hikâye.

Sayfaları çevirdikçe, karakalem illüstrasyonlara eşlik eden kısa cümlelerin, evrensel bir hikâyeyi şiirsel bir yalınlıkla anlattığına tanık olacaksınız.

Bu bizim hikâyemiz.

Ve sana anlattığım zaman…

Sana ait olacak.

Sonsuza dek.

Bebeğim, yavrum, küçüğüm.

Germano Zullo 1968’de Cenevre’de doğdu. Ticaret üzerine yaptığı yüksek öğrenimden sonra iki yıl Avrupa’yı dolaştı, ardından bir süre muhasebeci olarak çalıştı. 1996 yılı itibariyle Fransa’da, illüstratör Albertine’le hazırladığı, çocuklara yönelik pek çok hikâyesi yayımlandı. Yetişkinler için de öykü ve şiirler yazıyor, bugün yalnızca yazarlıkla uğraşıyor.

Albertine Bugüne dek çok sayıda ödül alan, İsviçre’de ve farklı ülkelerde pek çok sergiye katılan sanatçı, Cenevre’de Görsel Sanatlar Enstitüsünde ders veriyor. Bratislava’nın prestijli ödüllerinden “Golden Apple”ı kazanan ilk İsviçreli sanatçıdır. Yazar Germano Zullo’yla birlikte hazırladığı kitabı 2012’de “New York Times Book Review” tarafından yılın en iyi 10 kitabından bir seçildi.

 edebiyathaber.net (9 Mart 2018)

Yorum yapın