Tülin Kozikoğlu’nun usta kalemi ve Seda Mit’in güçlü çizgileri bir arada

Eylül 29, 2023

Tülin Kozikoğlu’nun usta kalemi ve Seda Mit’in güçlü çizgileri bir arada

Tülin Kozikoğlu’nun yazdığı, Seda Mit’in resimlediği “7 Yaşıma Girmeden Önce Bilmem Gerekenler”, 6 ve üzeri yaş grubu için Doğan Çocuk tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Sevilen yazar Tülin Kozikoğlu’nun usta kalemi ve illüstratör Seda Mit’in güçlü çizgileri bir çocuğun duygu ve düşüncelerinde birleşip okuru bir başka iletişim şekliyle tanıştırıyor.

Bir haftada kaç gün var? Neden mevsimler sadece dört taneyken aylar bu kadar çoklar? Ya renkler, notalar, yönler, kıtalar?.. Peki aldığımız nefes içimizde nerede saklanıyor? Neden kediler de okula gitmiyor? Ayakkabının sağ tekini sol ayağa giyince ne oluyor?

Hikâyemizin kahramanı 7 yaşına girecek. Okula başlayacağı için çok heyecanlı. Afacan ağabeyi de “7 yaşına girmeden önce bilmen gereken şeyler var,” diyerek ortalığı biraz karıştırıyor. Bilmesi gerekenlerin ne olduğunu düşünürken kahramanımızın kafasında pek çok soru oluşuyor. O bunlara cevaplar ararken yediden yetmişe her yaştan okur da yedi rakamının eşliğinde tatlı bir yolculuğa çıkıyor. Meraklı ve nazik olmanın hepimizin ortak paydası olduğuna vurgu yapan bu harika kitap kahramanının işitme engelli oluşunu odağına almadan işitme engellilikle ilgili farkındalık uyandırmayı başarıyor. Ne bildiğinden çok ne olduğunun önemine, her şeyden çok “gönül dili”nin gücüne vurgu yapan bu kurgulaştırılmış kurgu-dışı kitap ayrıca iki eğlenceli oyun barındırıyor. Kahramanın yolculuğuna eşlik ederken 7 sanat dalına gönderme yapılan sayfaları ve resimlerde Türk İşaret Dili’yle gösterilen sözcükleri arayıp bulmaya hazır mısınız?

İyi eğlenceler…

Tülin Kozikoğlu 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra A.B.D.’de Duquesne Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1995-2001 yılları arasında çimento ve demir-çelik gibi ‘ağır’ sanayilerde çalıştıktan sonra kızının doğumuyla birlikte çocuk edebiyatının ‘hafif’ sularına yelken açtı. 2010 yılından bu yana otuz üç resimli kitaba imza atan Kozikoğlu’nun eserleri yirmiden fazla dile çevrildi.

Seda Mit 1989 Mersin doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde okudu. Yurt içi ve yurt dışında sergilere katıldı. Çeşitli dergilere, kitap kapaklarına ve çocuk kitaplarına resimler yapmakta.

edebiyathaber.net (29 Eylül 2023) 

Yorum yapın