Toplumsal Tarih’in 336. sayısı çıktı

Aralık 3, 2021

Toplumsal Tarih’in 336. sayısı çıktı

Toplumsal Tarih’in 336. sayısı yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Bu ayki sayımızda sizler için yine birbirinden ilginç yazılar derledik. Duayen hocamız Taner Timur, dünya sosyalist hareketinin öncülerinden Rosa Luxemburg’un doğumunun 150. yılına istinaden kaleme aldığı makalesinde Luxemburg’un Sermayenin Birikimi adlı eserinde yazdıklarından yola çıkarak Osmanlı’yı da dahil edecek şekilde emperyalizmi ve sömürgeciliği tartışıyor.
 
Ateş Uslu, Sinan Yıldırmaz ile söyleşisinde son çıkan kitabı Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihi‘nin yazım sürecini ve literatüre katkısını aktarıyor.
 
Giancarlo Casale İngilizce’de hindinin adının (Turkey) nasıl olup da Türkiye’den ilhamla geldiğini eğlenceli bir üslupla anlatıyor. 
 
Emre Sencer, Seçkin Demirok’la söyleşisinde orduya özgü bakış açısının iki savaş arası dönemde siyaset ve kültürün biçimlenmesinde oynadığı rolü ele alan kitabı 1930’larda Almanya ve Türkiye’de Askeri Kültür: Ordu ve Millet ile ilgili soruları cevaplıyor.
 
Emre Küçükşahin, I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu saflarında savaşan askerlerin cephedeki toplumsal yaşamlarına, kendilerinin kaleme aldıkları günlükler ve otobiyografiler üstünden ışık tutuyor.
 
Irmak Evren ve Burçak Evren 1917 Rus Devrimi’nin ardından İstanbul’a gelen sanatçılardan
Jules Kanzler’in (İzzet Kaya Kanzler) yaşam öyküsünü anlatıyor.
 
Uğur Ozan Özen, Ahmet Vefik Paşa Bursa Devlet Tiyatrosu’nun kuruluşundan bugüne kadarki serüvenini analiz ediyor.
 
Mert Doğukan Perk, Kudüs Müftüsü Emin el-Hüseyni ve Iraklı lider Raşit el-Geylani’nin II. Dünya Savaşı sırasında Faşist İtalya ve Nazi Almanya’sı ile kurduğu ilişkinin mahiyetini inceliyor.
 
Duygu Yıldırım, kahvenin 18.yy’dan itibaren Avrupa’da gittikçe popülerleşmesinin beden tarihi ile ilişkisini ele alıp, kahve kültürünün serencamını bizlere aktarıyor.
 
Selim Sezer, Ali Suat Bey’in Suriye, Irak ve Arabistan seyahatlerini anlattığı kitabı üstünden Osmanlı bürokratlarının Arap Coğrafyası’ndaki ıslahatlara bakışını tartışıyor.
 
Toplumsal Tarih’e e-dergi olarak da Google Play ve Kobo platformları üzerinden ulaşabilirsiniz. Eski sayıları e-dergi olarak okuyuculara sunma çalışmaları ise devam ediyor. 

edebiyathaber.net (3 Aralık 2021)

Yorum yapın