Thui’nin özgürlüğü kırmızıya çalıyor

Kasım 10, 2015

Thui’nin özgürlüğü kırmızıya çalıyor

thui_ozgurlugu_kırmızıya_calan_kapakİdil Pişgin’in kaleminden, Mert Tugen’in resimleriyle Thui – Özgürlüğü Kırmızıya Çalan, 7 yaş ve üstü tüm çocuklar için Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.  

Başka Renkte Büyümek’le tanıştığımız Thui artık 7 yaşında ve okula başlıyor. Bu macerasında da en iyi arkadaşı büyükbabası, onu yalnız bırakmıyor…

İlk kitap Thui-Başka Renkte Büyümek’te doğan güneşle evden çıkıp hava kararana dek oyunlar oynadığı bir dolu mahalle arkadaşı vardı Thui’nin; bir de eve geldiğinde bu mecaralarını anlata anlata bitiremediği harika bir dinleyicisi: çok sevdiği büyükbabası… Thui serinin ikinci kitabında artık 7 yaşında ve okula başlıyor. Okulda yeni tanıştığı arkadaşları ve öğretmeniyle kurduğu ilişkiler ilk kez hayatın bir başka yüzüyle tanıştırıyor onu. İçinden çıkamadığı durumlarda ailesinin desteğiyle bunlarla baş etmeyi öğreniyor.

“Beş yaşındayken daha mutlu bir çocuktum. Çimenlerin üzerinde yalınayak koştururdum; etrafta duvara çarpacak bir kapı bulunmazdı. Evlerimize dönmemiz gerektiğini duyuran

zil sesi yerine, annelerin balkonda belirdiği bir mahalleydi bizimki. Okuldaysa her şey olması gerektiği gibiydi. Sol baştan yazılırdı tüm cümleler. Panoda asılı duran resim kâğıtlarında sağ köşeye çizilen güneş, büyük ve sarıydı. Dağlar sıralı, evlerin çatılarıysa hep kırmızıydı.”

Yazarın kaleminden İdil Pişgin:

1989 yılıydı, dünyaya geldim. 2014 yılının son ayında Thui’yi sizlerle tanıştırdım. Şimdiyse Thui’nin ilkokula başladığı zamana tanık olacağız! Yeni kitabımın ilk cümlesini Koç Üniversitesi’nin Kimya Laboratuvarı’nda yazdım; önümde etil asetat ile dolu küçük bir kavanoz vardı. Son noktayı koyduğumda Onk Ajans’taydım; bu kez önümde duran Irvin Yalom’un sözleşmesiydi. Yeni yeni farkına varıyorum: Büyümüşüm. Öğrenmişim. Biriktirmişim. Değişmişim. Kendi yolumu kendim seçmişim. Bu kitapta da kendime baka baka, ilkokula başlayan bir çocuğun adım adım büyümesini, nasıl öğrenebileceğini, ceplerinde neler neler biriktidiğini, ne şekilde değişebileceğini yazdım. Sayfaları çevirme sırası sizde!

edebiyathaber.net (10 Kasım 2015)

Yorum yapın