Aslı Der’den çocuklara: “Denek E.E.E.”

Nisan 24, 2019

Aslı Der’den çocuklara: “Denek E.E.E.”

Aslı Der’in “Denek E.E.E.” adlı romanı, 8 ve üzeri yaş grubu için Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Dünyayı yapay zekâ değil, onu icat edenler kurtarabilir!

Yüz binlerce çocuğun başucu kitaplarından “Küçük Cadı Şeroks” üçlemesinin yazarı Aslı Der, okurlarını bu kez bilim dünyasının gizemli koridorlarında yürütüyor. Yapay zekâ alanındaki gelişmelere sürükleyici bir kurguyla yaklaşan yazar, çocuklukta sosyalleşmenin önemini, fazla korumacı aileleri, küresel ısınmadan göçlere kadar birçok güncel konuyu gülümseten bir dille anlatıyor. Bilimsel bir deneyi öyküleştirirken, hem geleceği robotlarla paylaşmaya hazırlanan insanlığa ilişkin düşündürücü ipuçları veriyor, hem de sorumluluk bilincini ve vicdan kavramını tartışıyor. Okuru, rüyayla gerçek arasında felsefi bir yolculuğa çıkaran roman, bilimkurgunun kıyısında dolanıyor.

Evde Eğitilen Ekim, kısaca E.E.E., zeki bir çocuktur. Bilime meraklı ailesinin yönlendirmesiyle katıldığı deneyde YAZ adlı robotla tanışır. Deneyin amacı, insanın sosyal etkileşimlerini ve becerilerini rüyalar yoluyla gözlemlemektir. Her seansta anlatacak yeni bir hikâye bulması gereken Ekim ilk kez, yaşadığı sitenin dışındaki mahalleyle tanışır. Artık onu şaşırtıcı keşifler, ummadığı arkadaşlıklar ve dünyanın geleceği için cevaplaması gereken sorular beklemektedir…

Aslı Der, 1975’te İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Çocuk edebiyatına felsefenin derinliğini ve zenginliğini taşıyan yazarın ilk kitabı olan Küçük Cadı Şeroks un ikinci macerası Büyük Tuzak, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2007 Yılın En İyi Çocuk Romanı seçildi. Bu kitabıyla 2010’da Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun (IBBY) Onur Listesi’ne de giren yazar, Şeroks’un maceralarını üçüncü kitap Barış Odaları ile sonlandırdı. Diğer fantastik çocuk romanları, Tehlikeye 3 Yolculuk ve Kayıp Rüyacı nın ardından, Defne’yi Beklerken ve Darmadağın adlı gençlik romanlarını yazdı. Son çocuk romanı Denek E.E.E.‘de bilimsel bir deney üzerinden kent yaşamının çıkmazlarını öyküleştirdi. Aslı Der, eşi ve iki çocuğuyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (24 Nisan 2019)

Yorum yapın