Telafisi olmayan tavsiyeler

Ocak 18, 2024

Telafisi olmayan tavsiyeler

Haluk Ziya Türkmen’in Milyon Dolarlık Sözler adlı kitabı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İnsan olmanın en temel belirleyicilerinden biri yaşadıklarından ders almaktır. İnsan iki ayağının üzerinde doğrulduğu günden bu yana yaparak, bozarak, kırarak, yeniden kurarak ilerledi, gelişti, aşama kaydetti. Günümüzde şehir yaşamının hızı, teknolojinin baş döndürücü gelişimi bizlere durup nefes alacak alan bırakmıyor gibi gözükse de zorda kaldığımız her an başvurabileceğimiz bir ortak mirasımız var: atalarımızın birikimiyle, deneyimiyle üretilmiş ama hala geçerliliğini yitirmemiş sözler… 

“Tecrübeyi, bin yılın toprak kokusunu, bin yılın yaşamsal algısını, binlerce insanın ortak sözünü teraziye koyduğumuzda, nice üniversite derecelerine, nice derslere, nice kitaplara denk düşüyor. Umarım bu kitap size bunları anlatmayı başaracak.”

Bu kitap Anadolu insanının kalbinden çıkan espri ve bilgelik kesişimi deyişleri modern şehir hayatının dinamiklerine bağlıyor. İnsanımızın yaşanmışlıklardan süzüp getirdiği bilgelikle hepimize başka bir pencere açıyor.

“Değişik platformlardan, farklı altyapılardan gelmiş; daha çok okumuş, daha az okumuş; daha deneyimli, daha deneyimsiz; daha heyecanlı, daha heyecansız insanları aynı düzlemde buluşturabilecek bu sözlerin rehberliğine başvurmanız dileğiyle.”

Arka Kapak Yazısı:

“Bir başarı hikâyesi okuduğum her seferinde, o noktaya gelene kadar başarılamayan şeyleri ve bunun sebeplerini düşünmeyi severim. Hedef ne olursa olsun, bir engele takılmak, bir düzlükte sıkışıp kalmak son derece doğaldır. Başarının ve başarısızlığın, ‘tıpkı yerçekimi gibi’ hep var olacak bir kavram olduğunu bilmek, hepimiz için sağlam bir dayanak noktasıdır.”

Türkiye’nin en tecrübeli yönetim ve iş danışmanlarından Haluk Ziya Türkmen, bakış açımızı yenileyip insan varoluşunun bütün yanlarına dikkat çekecek unutulmaz sözleri bir araya getirdi ve yorumladı. Başka hiçbir yerde duymayacağınız her bir tavsiye, iş hayatında sizi uzmanlaştıracak tüyolarla ve yaşamınız boyunca aklınızda kalacak stratejilerle dolu.

Karşınıza çıkabilecek bu en sıcak ve gerçek saptamalar bazen bir açık deniz gemi kaptanından, bazen bir holding sahibinden, bazen esnaf sohbetlerinden, bazen bir akademisyenden, bazen de uçurumun kenarındaki bir mangal restoranından size ulaşacak.

Milyon Dolarlık Sözler bilgi ile bilgeliğin bir karışımı, her okuyanın mutlaka bir şey kazanacağı, bir yanıyla zenginleşeceği bir insan hikâyesi. Elinizden bırakamayacağınız bu referans kitabı güncellenmiş ve yenilenmiş baskısıyla, kitaplığınızın en sevdiğiniz kitabı olmaya aday.

Yazar Hakkında:

Haluk Ziya Türkmen 1963 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1981 yılında Tarsus Amerikan Lisesi’ni (TAC) bitiren Türkmen, 1985 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde (BS) lisans derecesini almıştır. 1985-1987 yılları arasında mali denetim ve yönetim danışmanlığı hizmetleri veren PriceWaterhouse (PWC) bünyesinde önce asistan, sonra kıdemli denetici olarak görev almıştır. 1992 yılından bu yana “değişim ve kurumsal gelişim” odaklı yönetim danışmanlığı yapan Haluk Ziya Türkmen, 2002 yılında uluslararası yönetim danışmanlığı hizmet belgesi olan CMC sertifikasını ICMCI’dan almıştır.

Profesyonel yönetici olarak 1987’de ENKA İnşaat AŞ’de kurumsal gelişimi hedefleyen Sistem ve Denetim grubunda İç Denetim Grubu Müdür Yardımcısı olarak görev almıştır. Türkmen, daha sonra sırasıyla TOOTAL Grubu’nda (CoatsViela) Mali Yönetmen, AIG Grubu’na bağlı American Life Sigorta AŞ’de 1988-1990 yıllarında Mali İşler Müdürü, 1990-1992 yılları arasında ise İMTAŞ Sigorta (UAP) (Sonra AXA) Sigorta AŞ’de Mali ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulunmuştur. Aynı dönemlerde yönetici olduğu grupların iştiraklerinin Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürüten Türkmen, 1992 yılında MAG Müşavirlik Araştırma Grubu AŞ’ye yönetici/ortak olmuştur.

1992 yılından bu yana MAG CONSULTING bünyesinde yönetici/ortak olarak kurumsal gelişim ve değişim projeleri yönetmektedir. Sürekli değişen ve dönüşen ekonomik trendlere uyumlu olarak stratejik hedeflerini güncellemek ve yeni hedeflerle bağlantılı gereken değişimi yönetmek, değişim sürecinde kurumsallaşmak ve yönetsel-finansal açıdan yeniden yapılanmak isteyen kurumlara dışarıdan uygulamalı yönetim desteği vermektedir.

Aile şirketlerini uzun vadeli kurumsal hedefleri olan yapılara dönüştürmek ve bu değişimi uygulamalı olarak yönetmek konusunda uzman olan Türkmen, 1992’den bugüne kadar 200’e yakın değişik süreli projelerde proje lideri ve ortağı olarak görev almıştır. Birçok projesi kalite ve yönetsel odaklı platformlarda ödül alan Türkmen, değişim uygulama sürecinde şirketlerin yönetim ve icra kurullarında danışman üye olarak görev alarak değişim süreçlerine destek vermektedir. Türkmen, yönettiği projelerde kurumsal dönüşüm ve gelişim süreçlerini uzun vadeli stratejik planlara bağlayarak gerçekleştirmektedir. Bu süreçleri finansal ve stratejik ortaklıklara bağlı “çıkış” açılımlarıyla destekleyen MAG CONSULTING, projelerinin önemli bölümünde, kurumsal finansman yapısını güçlendirici IPO, Finansal Ortaklıklar, Yenilikçi Finansman modelleri ile gelişim sürecini destekleyici ek iş modelleme çalışmaları da gündeme alınmaktadır.

Değişik dönemlerde YDD, KOSGEB, MCT, ISO, Marmara Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi gibi kurumlarla eşgüdüm halinde; yönetim ve değişim odaklı dersler ve seminerler veren Türkmen, aynı zamanda birçok İK ve Yönetim konferanslarında misafir konuşmacı olarak görev almaktadır. Danışman olarak birçok yönetim geliştirme platformu ile stratejik planlama, finansal planlama, değişim ve kurumsal planlama eğitim/seminerlerini önde gelen kuruluşlara veren Türkmen, aynı zamanda bölgesel eğitsel gelişim programlarında da üst düzey eğitimler vermiştir. Ayrıca önde gelen bankacılık ve finans kurumlarının değişim seminerlerinde konuşmacı olarak görev alan Türkmen, çok sayıda bölgesel mesleki kuruluşa seminer ve eğitim desteği vermiştir. Türkmen, 2008 yılında AREOPA INTERNATIONAL ile MAG CONSULTING arasında stratejik işbirliği çalışmasını başlatmıştır. Değişik zamanlarda FORBES, Turkish Time, Milliyet ve Kobi Life benzeri iş dünyasına yönelik mecralarda yazıları yayımlanmış, Bloomberght, CNN Türk, NTV ve birçok televizyon kanalında finans, strateji ve değişim konusunda görüşlerini paylaşmıştır. Üniversitelerin öğrenci dernek ve kulüpleriyle ortak etkinlikler gerçekleştiren yazar, etkinliklerine ek olarak çok sayıda startup projesine kavramsal tasarım, iş planı geliştirme ve finansal ortaklıklar oluşturma boyutunda destek vermektedir. EXIT süreçlerinde değişik uzmanlıklar ve disiplinlerin koordinasyonunda görev almaktadır.

edebiyathaber.net (18 Ocak 2024)

Yorum yapın