“Teaching Women’s Filmmaking” 16-17 Nisan tarihlerinde çevrimiçi

Mart 15, 2021

“Teaching Women’s Filmmaking” 16-17 Nisan tarihlerinde çevrimiçi

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölümü tarafından her yıl “Sinema ve Televizyonda Toplumsal Cinsiyet” temasıyla düzenlenen konferans serisinin üçüncüsü “Teaching Women’s Filmmaking” başlığıyla, 16-17 Nisan tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Bu yıl film eğitiminde kadın sinemacılara daha çok yer verilmesi hedefi ile yola çıkılan online konferansta akademisyen ve “video essayist” (video denemeci) Catherine Grant ana konuşmacı olarak ağırlanacak. Grant etkinlikte pedagoji ve görsel-işitsel eleştiriye odaklanan çalışmalarıyla yer alacak. Disiplinlerarası pedagoji, yaratıcı pratikler, belgesel gibi temaların vurgulanacağı sanal konferans uluslararası konuşmacıların ve dinleyicilerin de katılımıyla gerçekleşecek.

İki gün sürecek

Etkinliğin ilk günü İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Tunç’un açılış konuşmasıyla başlayacak. Tunç 2019’dan bu yana yapılan ve çıktıları uluslararası akademik yayına dönüşen konferansların feminist film çalışmaları alanındaki önemini ve 2022 konferansının temasını açıklayacak. Farklı başlıklarda üç panelin ardından saat 18:30’daki ikinci oturumda Catherine Grant kadınların film yapma pratiğini görsel işitsel deneme yoluyla  öğrenmeye ve öğretmeye dair bir sunum yapacak. Çevrimiçi konferansın ikinci günü ise panellerin ardından 2019’da kaybettiğimiz yönetmen Agnès Varda’nın 65 yıllık fotoğraf, film ve sanat pratiğinin sinema eğitimindeki yeri üzerine bir açık oturumla sonlanacak.  Akademisyen Sandy Flitterman-Lewis’in yöneteceği oturumun katılımcıları Libertad Gills, Jenny Chamarette, Nadine Boljkovac, Alan Williams, Feride Çiçekoğlu ve Colleen Kennedy-Karpat olacak.

Etkinliğe katılmak isteyenlerin https://bit.ly/2OKJt6D web adresi üzerinden kayıt olması gerekmektedir. Detaylı bilgi için ise https://bit.ly/3dc3YlW web adresi ziyaret edilebilir.

edebiyathaber.net (15 Nisan 2021)

Yorum yapın