Susanna Isern ve Rocio Bonilla ikilisinden “Korkmayı Bıraktığım Gün”

Nisan 13, 2023

Susanna Isern ve Rocio Bonilla ikilisinden “Korkmayı Bıraktığım Gün”

Susanna Isern’in yazdığı, Rocio Bonilla’nın resimlediği “Korkmayı Bıraktığım Gün”, 5 ve üzeri yaş grubu için Ayşegül Utku Günaydın çevirisiyle Uçanbalık Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bundan böyle, yersiz endişelere geçit yok!

Susanna Isern’in yazıp Rocio Bonilla’nın resimlediği Korkmayı Bıraktığım Gün, olasılıkların sınırlarını zorlayan macera dolu hikâyesinin arka planında duygu yönetimi konusunda çocuklara rehberlik eden, yüreklendirici bir kitap. 

Miniklerin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyebilen yersiz endişeleri, bir anne ile oğlu arasında geçen harikulade diyaloglar eşliğinde odağına alan bu sıcacık öykü; yaratıcı ve ikna edici çözüm önerileri de getirerek kaygıyla mücadele etmenin yollarını arıyor.

Hayatı akışına bırakmanın ve umutla geleceğe bakmanın önemini yineleyen eser, hayal kurmanın çocukların en belirgin ”süper gücü” olduğunu ileri sürüyor.

Mercan akıllı, uslu, mutlu bir çocuktu. Ama bazen neşesi hiç olmadık zamanlarda kaçar, hayal dünyasının kendisine oynadığı ”küçük” oyunlara kapılıp giderdi.

Böyle durumlarda aklını kötü düşünceler sarar, kalbi küt küt atmaya başlar ve uçsuz bucaksız bir endişe girdabının içine çekilirdi. 

Mercan endişelendikçe başı fırıldak gibi döner, zihninde kurduğu felaket senaryolarının yarattığı stresle yaprak gibi titrerdi.

Ah, başına bir iş gelir diye ne çok isteğini ötelemek zorunda kalmıştı şu kısacık ömründe!

Ve şimdi yine endişe katsayısını tırmandıracak benzer bir tabloyla karşı karşıyaydı: Tam da okul gezisine gidecekleri sabah baş ağrısıyla uyanmıştı. Galiba bu sefer de yapamayacaktı, binemeyecekti o gezi otobüsüne. Çünkü… arkadaşlarından uzaklaşıp kaybolabilir, nehre düşebilir ve hatta bir balina tarafından yutulabilirdi bile! 

Peki ya hiçbir şey olmazsa? 

Çocukların hayalle büyüdüğüne ve gerçeklerle olgunlaştığına vurgu yapan Korkmayı Bıraktığım Gün, işte tam da bu sorunun yanıtını arıyor ve yersiz endişeleri bertaraf etmek için eksikliğini duyduğumuz can suyunu bize aşılıyor.

Çünkü hayatın hemen her ânı ıskalanamayacak kadar değerli.
O hâlde, bu kitabı okuduğunuz gün, korkmayı bıraktığınız gün olsun!

Tadımlık>>>

edebiyathaber.net (13 Nisan 2023)

Yorum yapın