Sürprizlerle dolu, gizemli bir tatil macerası: “Kuzeyde Bir Yaz”

Temmuz 20, 2022

Sürprizlerle dolu, gizemli bir tatil macerası: “Kuzeyde Bir Yaz”

Kirsten Boie’nin “Kuzeyde Bir Yaz” adlı romanı, 10 ve üzeri yaş grubu için Aylin Gergin çevirisiyle Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Alman edebiyatının çağdaş ustalarından, çok ödüllü yazar Kirsten Boie, kentli üç kardeşin, yabancısı oldukları kırsalda, anneannelerinin bir kıyı köyündeki çiftlik evinde geçirdikleri zorunlu tatili hikâye ediyor. Çocukların doğal yaşama uyum sağlama becerilerini sürükleyici bir kurguda anlatan ödüllü roman, kolay para kazanmak uğruna doğanın ve insanın hiçe sayılmasına dikkat çekiyor. 2018 Zürih Çocuk Kitabı Ödülü’nü alan kitap, çarpıcı karakterleri ve evrensel temalarıyla okuru kişisel keşiflerle dolu, duygu yüklü, gizemli bir hikâyeye davet ediyor.
 
Üç kardeş hiç tanımadıkları anneannelerinin kırsaldaki evine gitmek zorunda kaldıklarında, yaşamlarının en sıkıcı yaz mevsimini geçireceklerini düşünüyorlardı. Telefon yoktu, internet yoktu, televizyon yoktu. Dahası, evin yolu bile yoktu! Ebeveynlerinin korunaklı düzeni içinde kentte yaşamaya alışmış kardeşler, aksi anneanneye ve çiftlik yaşamına uyum sağlamaya çalışırken, tuhaf şeyler olmaya başladı. Esrarengiz biri onları izlemekteydi…

Kirsten Boie: 1950’de Hamburg’da doğan Kirsten Boie, Alman ve İngiliz edebiyatı okudu, edebiyat bilimleri alanında doktora tezi yazdı, öğretmenlik yaptı. 1985’te yayımlanan ve Günışığı Kitaplığı tarafından 2012’de Türkçe’ye kazandırılan Şanslı Aile (Paule ist ein Glücks-griff) adlı çocuk romanıyla büyük başarı kazanarak saygın edebiyat ödüllerine aday gösterildi. Bugüne dek altmıştan fazla kitabı yayımlanan ve eserleri pek çok dile çevrilen Boie, uluslararası okuma etkinliklerini destekliyor. Üç kez Hans Christian Andersen Ödülü’ne aday gösterilen yazar, 2007’de Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nün Yaşam Boyu Başarı Özel Ödülü’nü, 2008’de de Alman Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Akademisi’nin Büyük Ödülü’nü aldı. Gençlik romanı Arkana Bakma (Lisas Geschichte, Jasims Geschichte, 1989) 2010’da Türkçe’ye çevrildi. 2021’de yine Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandığında büyük ilgi gören Karaca Olmak İsteyen Tilki‘yi (Vom Fuchs, der ein Reh sein wollte, 2019) 2022′ de, üç kardeşin sıradışı tatilini anlatan Kuzeyde Bir Yaz (Ein Sommer in Sommerby, 2018) izledi. 2018 Zürih Çocuk Kitabı Ödülü’nü kazanan bu romanını, iki macera daha ekleyerek bir dizi haline getiren Boie, eşiyle birlikte Hamburg’da yaşıyor; iki çocuğu var.

edebiyathaber.net (20 Temmuz 2022)

Yorum yapın