Masthead header

Suç romanlarının kraliçesi yaşamını yitirdi

tedSuç ve cinayet romanları yazarı Ann Rule yaşamını yitirdi.

83 yaşındaki yazarın kızı Leslie Rule, annesinin kalp yetmezliği nedeniyle yaşama veda ettiğini duyurdu.

Michigan eyaletinde 22 Ekim 1931’de dünyaya gelen Rule, Washington Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık, psikoloji ve krimonoloji dersleri aldı.

Mezun olduktan sonra Seattle Emniyet Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayan Rule, yazarlık kariyerine 1969’da True Detective dergisinde özellikle seri katillerle ilgili makaleler yazarak başladı.

Rule, 1980’de yayımladığı The Stranger Beside Me adlı ilk kitabında bir zamanlar intiharları engellemek için kurulan telefon hattında birlikte çalıştığı seri katil Ted Bundy’nin yaşamını anlattı. 1974 ve 1978 yılları arasında 30’dan fazla genç kadını öldüren Bundy, 1989’da elektrikli sandalyede idam edilmişti.

Cinayetlerin aydınlatılması için Adalet Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilileriyle de işbirliği yapan Rule, 1980’lerde Seattle’da 48 kadını öldüren ve Yeşil Nehir Katili olarak tanınan Gary Ridgway’in yakalanmasına yardımcı olmuştu. Rule, Ridgway’in işlediği cinayetleri Green River, Russing Red adlı kitabında anlatmıştı.

Rule, satış rekorları kıran Practice to Deceive, Dead by Sunset, Every Breath You Take ve Everything She Ever Wanted da dahil olmak üzere otuzdan fazla kitaba imza attı.

edebiyathaber.net (30 Temmuz 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r